Koronavirüs (COVID-19) bugünlerde hayatımızın gündeminden düşmüyor diyebiliriz. Tüm Dünya’yı kasıp kavuran bu salgın nedeni ile farklı ülkelerde karantinalar ve sosyal izolasyon amaçlı kısıtlamalar uygulanıyor. Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısının artması ile birlikte yeni kısıtlama ve kapanma kararları yürürlüğe konuluyor. Bunlar arasında seyahatseverleri ve zorunlu yolculuk yapması gerekenleri kapsayan uygulamalar da mevcut. Alınan tedbirler kapsamında şehirlerarası yolculuklar için “Seyahat İzin Belgesi” alınması şartı getirildi. 

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?  

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, çok sayıda Türk vatandaşı şehirler arası seyahat edebilmek için “Seyahat izin belgesi nasıl alınır?” sorusunun cevabını merak ediyor. 

Seyahat izin belgesi alabilmek için gerekli şartlar İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile duyuruldu. Bu durumların dışında kalan, yolculuğu zorunlu olmayan kişiler şehirler arası seyahat gerçekleştiremeyecek.

Şehirler arası yolculuk izin belgesi almak için izleyebileceğiniz birkaç farklı adım bulunuyor. Bu adımlardan herhangi biri ile seyahat izin belgesi talep edebilirsiniz.

Valilik yada Kaymakamlıklar

Eğer yolculuk etmenizin zorunluluk olduğunu düşünüyor ve gerekli şartları sağlıyorsanız, valilik yada kaymakamlık bünyesinde kurulan Seyahat İzin Kurul’una müracaat ederek izin belgesi talep edebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden E-Başvuru

Yapılan uygulamalar ve şehirler arası yolculuğa getirilen kısıtlamalar ile birlikte birçok insanın kafasında, “Seyahat izin belgesi nasıl alınır?” sorusu belirdi. Yukarıda belirtildiği gibi izin belgenizi fiziksel başvuru yaparak Seyahat İzin Kurulu’ndan alabileceğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yaptığı açıklamanın ardından artık seyahat izin belgenizi E-Devlet üzerinden de alabilirsiniz. Bu gelişme ile birlikte seyahat izin belgesi için valiliklere başvurmaya gerek kalmadı. 

E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

ALO 199

Seyahat izin belgesi alabilmek için atanmış bir telefon numarasıdır. Alo 199’u arayarak durumunuzu bildirebilir ve seyahat izin belgesi talep edebilirsiniz. Aramadan önce kimlik bilgilerinizi, bulunduğunuz adresi ve gideceğiniz yerdeki adresi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Aradığınızda bu bilgiler talep edilecektir.

 

Sağlıklı Günler

 

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin