Koronavirüs (COVID-19) bugünlerde hayatımızın gündeminden düşmüyor diyebiliriz. Tüm Dünya’yı kasıp kavuran bu salgın nedeni ile farklı ülkelerde karantinalar ve sosyal izolasyon amaçlı kısıtlamalar uygulanıyor. Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısının artması ile birlikte çeşitli sosyal izolasyon kararları yürürlüğe konuluyor. Bunlar arasında seyahatseverleri ve zorunlu yolculuk yapması gerekenleri kapsayan uygulamalar da mevcut. 

Cumhurbaşkanı talimatı ile 28.03.2020 tarihinden itibaren Türkiye’de şehirler arası yolculuğa çok ciddi kısıtlamalar getirildi. Talimatta yayınlanan genelgeye göre: 

 • Geldiği şehirde kalacak yeri bulunmayan, hastalığı nedeni ile doktordan sevk alabilen, birinci dereceden akrabası vefat eden ya da ağır hastalığı olanlar valiliklerden iller arası seyahat belgesi alarak şehirler arası otobüs yolculuğu gerçekleştirebilirler. 
 • İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, bulundukları ildeki Seyahat İzin Kurulu’ndan, şehirler arası yolculuk izin belgesi alacaklar. 
 • Yolculuk etmek isteyenlerin talepleri dikkate alınarak valilik tarafından seferler düzenlenecek. 
 • Seyahat İzin Kurulu, seyahat edecek vatandaşların gerekli bilgilerini valilik ile paylaşacak. 
 • Herhangi bir durum karşısında yolcular 14 gün süre ile karantinaya alınacaklar. 
 • Bu tedbirler ile birlikte ulaşım alanında çalışan personelin sağlık kontrolleri rutin olarak sağlanacak. 
 • Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.

Yayınlanan genelgenin daha detaylı halini NeredenNereye.com Blog’u üzerinde bulabilirsiniz. 

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?  

Cumhurbaşkanı talimatı ile yayınlanan bu kararlar neticesinde, çok sayıda Türk vatandaşı şehirler arası seyahat edebilmek için “Seyahat izin belgesi nasıl alınır?” sorusunun cevabını merak ediyor. Şehirler arası yolculuk izin belgesi almak için yapmanız gerekenler kısaca şu şekilde :

 • Birinci derecede yakınları vefat edenler veya ağır hastalığı olanlar, doktor sevki bulunanlar, son on beş gün içerisinde bulunduğu şehirde kalacak yeri olmayanlar seyahat izin belgesi alabilecek. Bu durumların dışında kalan, yolculuğu zorunlu olmayan kişiler şehirler arası seyahat gerçekleştiremeyecek.
 • Eğer yolculuk etmenizin zorunluluk olduğunu düşünüyor ve yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız, valilikler bünyesinde kurulan Seyahat İzin Kurul’una müracaat etmeniz gerekiyor. 
 • Bu aşamaları sağladıktan sonra, izin kurulu şartlarını gerekli gördüğü yolculara kişiye özel olarak şehirler arası seyahat izin belgesi verecek.
 • Son olarak izin belgesine sahip yolcuların gerekli bilgilerini toplayan valilik yolcuların talepleri doğrultusunda otobüs seferleri düzenleyecek. 

E-Devlet üzerin Seyahat İzin Belgesi Alabilirsiniz. 

Yapılan uygulamalar ve şehirler arası yolculuğa getirilen kısıtlamalar ile birlikte birçok insanın kafasında, “Seyahat izin belgesi nasıl alınır?” sorusu belirdi. Yukarıda belirtildiği gibi izin belgenizi fiziksel başvuru yaparak Seyahat İzin Kurulu’ndan alabileceğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yaptığı açıklamanın ardından artık seyahat izin belgenizi E-Devlet üzerinden de alabilirsiniz. Bu gelişme ile birlikte seyahat izin belgesi için valiliklere başvurmaya gerek kalmadı. 

E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

NeredenNereye.com tüm yolcularına Koronavirüs ile mücadele kapsamında #Evdekal Türkiye diyor ve herkese sağlıklı, mutlu günler diliyor. 

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin