Yeni normal, hayatımıza birçok yenilik ile geldi. Koronavirüs salgını sebebi ile alınan tedbirler bir bir belirli şartlar dahilinde kaldırılıyor. Şehirler arası seyahat yasağı da bunlardan biri. Yasak kaldırıldı ancak artık şehirler arası yolculuk için HES kodunu kullanmamız gerekiyor. Bu yeni HES kodu uygulaması birçok soruyu da beraberinde getirdi. HES kodu nedir? HES Kodu Nasıl Kullanılır? HES kodu zorunlu mu? gibi. Bizde elimizden geldiğince en fazla aldığımız soruları cevaplamaya ve sizinle paylaşmaya çalışacağız.

1- HES Kodu Nedir?

HES Kodu en basit hali ile bundan böyle şehirler arası toplu taşıma araçlarında (otobüs, uçak, tren) kullanılacak, Koronavirüsün yayılmasını engelleme amacıyla oluşturulan bir takip kodu diyebiliriz. Bu kod sayesinde seyahat güzergahınız, kimlerle seyahat ettiğiniz kayıt altında tutulacak ve olası bir risk durumunda size kolayca ulaşılabilecek.

2- HES Kodu Nasıl Alınır?

Şehirler arası yolculuğunuz için bilet almadan önce HES kodunuzu almalısınız. HES kodunu almanın birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemler ise şöyle;

 • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile;

  1. Bunun için öncelikle Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz.
  2. Ardından kendi hesabınızı oluşturmak için kişisel bilgilerinizi kaydedeceksiniz.
  3. Hesabınızı oluşturduktan sonra “HES kodu işlemleri” bölümüne girerek kodunuzu oluşturabilirsiniz.
  4. Bu alandan ayrıca sizinle bir HES kodu paylaşılmış ise o kodu da sorgulayabilirsiniz.
 • 2023’e SMS göndererek;
  1. HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  2. TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  3. T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • E-Devlet ile;

E-Devlet üzerinden HES kodunuzu alabilirsiniz. HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleridir. Buraya tıklayarak e-Devlet üzeriden kod oluşturabilirsiniz.

Kaynak: heskod.saglik.gov.tr

3- Aile için HES kodu var mı?

Hayır. HES kodu kişiye özeldir. Ailenizdeki seyahat edecek herkes için ayrı kod alınması gerekir. Birlikte alınan biletlerde her yolcu kendi HES kodunu kullanır.

4- Her Yolcu için ayrı HES kodu mu almalıyım?

Evet, her yolcu için ayrı HES kodu alınmalıdır. Bilet alırken her yolcu kendi HES kodunu kullanacaktır.

5- HES Kodunu ne zaman kullanacağım?

HES kodunuzu şehirler arası ulaşım araçları için bilet alacağınız zaman, bilet alma aşamasında eklemeli ve biletinize işletmelisiniz.

6- Özel araç ile yolculuğumda HES kodu almalı mıyım?

Hayır, özel araç ile seyahatlerde HES kodu gerekmiyor. Sadece şehirler arası toplu taşıma araçlarında (otobüs, uçak, tren gibi) HES kodu almanız gerekiyor.

7- HES kodu almak ve kullanmak zorunlu mu?

Seyahatinizde şehirler arası toplu taşıma aracı kullanacaksanız HES kodu almak zorundasınız.

8- 18 yaş altı çocuklar için HES kodu nasıl alınır?

18 yaş altı için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz. 18 yaş altı çocukların HES kodu ebeveynleri tarafından oluşturulacaktır.

9- HES kodunu birden fazla kez kullanabilir miyim?

HES kodunuzu birden fazla kez kullanabileceğiniz gibi, kendiniz için birden fazla kod üretebilir ve isterseniz kodlarınıza süre tanımlayabilirsiniz. Böylece bir kuruma verdiğiniz kodun ne kadar süre kullanılabileceğini kontrol altında tutmuş olursunuz.  Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler.

10- NeredenNereye.com Üzerinden Otobüs Bileti Alırken HES Kodunu Nasıl Kullanabilirim?

 • Öncelikle gideceğiniz güzergahı ve seyahat tarihinizi seçerek arama yapın.
 • Ardından listelenen otobüs firmaları arasından sizin için en uygun seferi seçin.
 • Koltuk ve cinsiyet seçimi yaptıktan sonra yolcu bilgilerinin doldurması gereken alan gelecektir. Bu alana yolcu bilgileri ile birlikte daha önce Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden aldığınız HES kodunu eklemeniz gerekmektedir.
 • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra ödeme ekranına geçebilir ve otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

4 YORUM

  • Ciao, non riesco ad avere il codice Hes.
   La App non funziona e via SMS non arriva niente.
   Il codice è obbligatorio per i cittadini stranieri?
   Grazie

   • Hello,
    You can get your HES code as follows.
    This Sms text is an example of application ; “HES Switzerland 12345678 1985 Surname” is an example. You should send a text message to phone number 2023 that includes (a) the letters “HES”, (b) your nationality (c) your passport number, (d) your year of birth, and (d) the number of days you will be traveling, plus 7 days. Put a single space between each item.
    Note”(d) the number of days you will be traveling, plus 7 days.example)
    As Regards,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin