Hepimizin bildiği gibi 2019 yılından bugün tüm insanlık olarak Covid -19 ile mücadele ediyoruz. Bu zorlu süreç boyunca hem Türkiye’de hem de dünya genelindeki farklı ülkelerde pandemi ile mücadele kapsamında sosyal yaşam ve seyahat alanlarında farklı güvenlik önlemleri uygulandı. Kişisel sağlık bilgisi, anti viral ürünler, maskeler, dezenfektanlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de pandemi devam ediyor olsa da artık insanlık olarak daha başarılı şekilde mücadele edebiliyoruz. Virüsün etkisinin günden güne azalması ile birlikte ülkeler uyguladıkları tedbir önlemlerini de gevşetmeye ve hatta kaldırmaya devam ediyor. Ülkemizde de bir süredir salgının ilerleyişi doğrultusunda daha önce uygulamaya alınan tedbirler hafifletilmeye devam ediyor. Bu kapsam, Sağlık Bakanlığı önderliğinde alınan kararlar 04.03.2022 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından tüm ülkede geçerli olacak şekilde açıklandı. 

81 İl Valiliğine PCR Testi ve HES Koduna İlişkin Genelge Gönderildi

Koronavirüs (Covid -19) salgını sürecinde toplumsal hayatı etkileyen tedbir amaçlı kısıtlamalar, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendi. Toplumsal hayatın işleyişine etki eden uygulamalar, salgının gidişatına göre Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, “Pandeminin geldiği noktada, salgının etkisinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan önlemlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama şeklinde değil bireysel düzeyde uygulanması önemli hale geldiği” vurgusunu tüm vatandaşlarımıza iletiyor. Bu bağlamda maske kullanımı, HES kodu talebi ve PCR testi istenmesi gibi uygulamalar bakanlık tarafından yeniden düzenlendi. 

4 Mart 2022 HES Kodu ve PCR Testi Yeni Kararlar 

  • Sağlık Bakanlı tarafından; maske kullanımı, HES kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesine dair hükümlerin uygulanması 03.03.2022 tarihi itibariyle sonlandırılmıştır.

Maske Kuralları 

  • Yukarıda belirtilen tarihten itibaren, açık alanlar, sosyal mesafenin uygulanabildiği yerler ve havalandırma koşullarının uygun olduğu kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu uygulamadan kaldırılmıştır. 
  • Bu kararla birlikte 04.03.2022 tarihinden itibaren, “okul, hastane, sinema, tiyatro” gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu kapalı yerler ile “otobüs, minibüs, servis, tren, yeraltı treni, vapur, uçak” gibi her türlü toplu taşıma aracında (şehirler arası otobüs yolculukları dahil) maske kullanımına devam edilecek. 

HES Kodu Kararları 

  • Alışveriş merkezleri (AVM), tiyatro, halı saha gibi belirli alanlara girecek veya otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarının kullanacak kişilere yönelik HES kodu sorgulaması yapılması uygulaması 03.03.2022 tarihi itibariyle sona erdirilecektir.

PCR Testi Kararları 

  • Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu artık istenmeyecek. Sağlık Bakanlığı kararları doğrultusunda 04.03.2022 tarihinden itibaren hastalık belirtisi göstermeyen kişilerden PCR testi istenmeyecektir. 

Sınır Kapılarında Geçerli Olacak Kurallar 

  • Hava yolu ile sınır kapılarımızdan ülkemize girişlerde; Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzereson 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler veya son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazı veya son 48 saat içinde alınmış negatif hızlı antijen testi ibraz eden kişilere karantina tedbiri uygulanmayacaktır.
  • Kara, deniz ve demiryolu aracılığı ile ülkemize giriş yapılan kişilerden belge istenmeyecek.
  • 12 yaş altı bireyler ülkemizde girişte PCR testi, aşı sertifikası gibi durumlardan muaf olacak. 
  • Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak mürettebatı ve kilit personel SARSCoV2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.
  • Yabancı ülkeler ile ikili düzeydeki özel düzenlemeler saklıdır.

 Not : Bakanlık tarafından yayınlanan genelgenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

NeredenNereye.com ailesi sağlıklı ve mutlu günler diler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin