Koronavirüs (COVID- 19) ile ülkece mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda virüsün yayılmasını engellemek için sosyal izolasyon sağlamak gerçekleştirilecek en önemli adımlarından bir tanesi. Ülkemizde vaka sayılarının sevindirici şekilde azalması ile birlikte bugüne kadar alınan sıkı önlemlerin biraz olsun gevşetilmesine karar verildi. Seyahatlerin kısıtlamasının kararlaştırılması da alınan kararlardan bir tanesiydi. Yaşanan olumlu gelişmelerden sonra bu kısıtlama da esnetilmeye başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan bilim kurulu toplantısı sonrası, seyahat edenlerin kullanacağı HES kodu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan önlemler kapsamında seyahatlerin HES kodu ile yapılacağını ve böylece virüsün takibinin kolaylaşacağını söyledi. Peki, nedir bu HES kodu, nasıl alınır? NeredenNereye.com ailesi olarak siz okuyucularımızın bu sorularını yanıtlıyoruz. 

HES Kodu Nedir?

Hepimizin bildiği üzere Türkiye’de Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamında bir süredir seyahat yasağı uygulanıyor. Ancak yaşanılan olumlu gelişmeler ile birlikte haziran ayı içerisinde seyahat yasağının kaldırılması söz konusu.

Türkiye’nin en önde gelen ulaşım markalarından THY’nin iç hat uçuşlarını düzenlemeye başladığına dair haberler konuşuluyor. Bu haberlerle birlikte büyükşehirlere olan seyahat yasağının da önümüzdeki ay ile birlikte kaldırılacağı düşünülüyor. Peki bu gelişmeler ışığında virüsün yayılmaması adına ne gibi önlemler alınacak? Yapılan bilim kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşların HES kodu ile seyahat edebileceğini açıkladı.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden vatandaşların tek seferlik olarak alacağı bir HES kodu ile seyahat edeceğini ve bu sayede yolcuların kimlerle seyahat edeceği tespit edilebilecek. Bu da herhangi bir tehdit algılanması durumunda bütün yolculara kolayca erişim sağlanmasına ve hastalığın yayılması anlamında önemli bir önlem alınmasına neden olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HES kodu uygulamasının yakın zamanda başlatılacağını duyurdu. 

HES Kodu Nasıl Alınır?

Koronavirüs (COVID -19) salgını ile mücadele kapsamında yapılan açıklamalarda uçak ve tren seyahatlerinin HES kodu ile yapılabileceğinin açıklanmasının ardından en çok merak edilen sorulardan biri HES kodunun nasıl alınacağı oldu.

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile;

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabilecek.

SMS ile;

Ayrıca kısa mesaj yolu ile de HES kodu almanız mümkün olacak. Bunun için HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılması gerekiyor. 

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

Koronavirüs (COVID -19) ile mücadele kapsamında teknolojinin bize sağlandığı yardım uygulamalarından biri de Hayat Eve Sığar uygulaması. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve üç operatörün ortaklığı hizmete başlayan bu uygulama virüs ile mücadele kapsamında hastaların takip edilmesi ve virüsün yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uygulamayı şu şekilde açıkladı: “Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar. “Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak.” 

HES Kodu ile Nasıl Otobüs Bileti Alabilirim?

NeredenNereye.com üzerinden HES kodu ile otobüs bileti alabilmek için;

  • Öncelikle gideceğiniz güzergahı ve seyahat tarihinizi seçerek arama yapın.
  • Ardından listelenen otobüs firmaları arasından sizin için en uygun seferi seçin.
  • Koltuk ve cinsiyet seçimi yaptıktan sonra yolcu bilgilerinin doldurması gereken alan gelecektir. Bu alana yolcu bilgileri ile birlikte daha önce Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden aldığınız HES kodunu eklemeniz gerekmektedir.
  • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra ödeme ekranına geçebilir ve otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

HES kodu hakkında merak edilen, çok sorulan sorular için yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

NeredenNereye.com ailesi olarak sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

16 YORUM

  1. Merhaba. Ben Yurt disinda yaşıyorum ve HES APP Apple Store´da göstermiyor. Saglik Bakanligi Websitede uygulamak yok. Ben nereden HES Kodu temin edebilirim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin