2020 yılı itibari ile tüm Dünya gibi Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir durum söz konusu. Bu yılın ilk aylarında Çin’in Wuhan bölgesinden yayılmaya başlayan ve kısa süre içerisinde tüm Dünya’da etkili olan Koronavirüs (COVID -19) salgını bir pandemi halini alarak farklı ülkelerde zaman içerisinde olağanüstü tedbirlerin alınmasına neden oldu. Koronavirüs’ün yaygın olduğu noktalardan biri olan ülkemizde de salgının ilk dalgası için etkin önlemler alınarak başarılı şekilde atlatılmış olsa da içerisinde bulunduğumuz bugünlerde 2. dalganın oluşması söz konusu. Bu noktada Bilim Kurulunun önerileri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. Bu çerçevede 17.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 20.11.2020 Cuma günü saat 20:00‘den itibaren geçerli olacak şekilde;

Alınan Kararlar

1 – Alışveriş merkezi, market, berber, güzellik merkezi gibi insanların kalabalık bir ortam oluşturduğu işletmeler yalnızca 10:00 -20:00 aralığında hizmet sunacak.

2 – Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek. Bunun dışında online sipariş alan işletmeler saat 20:00’dan sonra yalnızca telefonla ya da online olarak sipariş alabilecekler.

2 – 31.12.2020 tarihine kadar aksi bir karar çıkmadığı takdirde sinema salonları, bilardo salonları, oyun alanları gibi özellikle gençlerin yoğun şekilde bulunduğu işletmeler kapalı olacak. 

3 – İşyerleri ile illiyetlerini (alakalarını) göstermedikleri takdirde 65 yaş üstü vatandaşlarımız 10:00 -13:00 arasında ve 20 yaş altı vatandaşlarımız 13:00 – 16:00 aralığında sokağa çıkabilecek. 

4 – Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 

Not : Sokağa çıkma yasağı aksi bir karar alınmadığı takdirde bundan sonraki haftalarda da yukarıda belirtildiği üzere devam edecektir.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Açık Olacak İşletmeler

1 – İlaç, tıbbı cihaz, maske ve dezenfektan üreticileri, dağıtım ve nakliyatını yapan işletmeler.

2 – Kamu ve özel sağlık kuruluşları, veteriner, eczane gibi sağlık merkezleri

3 – Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),

4 – Doğalgaz, elektrik, petrol üretimi yapan noktalar gibi stratejik öneme sahip merkezler.

5 – Yurt içi ve yurt dışı lojistik firmaları.

6 – Oteller ve konaklama merkezleri

7 – Hayvan barınakları ve hayvan çiftlikleri 

8 – Üretim ve imalat tesisleri

9 – Radyo ve gazete gibi iletişim merkezleri ve gazete basımhaneleri

10 – Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir) 

11 – Sebze ve meyve halleri, toptan satış yapan noktalar

İstisna Kapsamında Olan Kişiler 

Koronavirüs (COVID -19) ile mücadele kapsamında sosyal düzen ve kanunların işlemesi, insanların ihtiyaç ve güvenliklerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına yukarıda belirtilen maddelerden muaf tutulan kişi ve meslekler belirlenmiştir. (Örneğin : Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar, ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler, Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar, Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar vb. ) Söz konusu maddelerden muaf olan kişiler detaylı şekilde “https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-salgini-yeni-tedbirler” adresi üzerinde yayınlanan koranavirüs tedbirleri genelgesinde belirtilmiştir. 

Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Şehirlerarası Yolculuk

Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında genelgede belirtildiği üzere; 

“Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır. ” 

Bu maddeden muaf olarak şehirlerarası yolculuk gerçekleştirebilecek kişiler şu şekilde belirtilmiştir: 

– Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

– Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), 

– Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, 

– Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

– Ceza infaz kurumlarından salıverilen, 

Açıklanan mu maddeler ışığında görülmektedir ki, belirtildiği şekilde muafiyet içeren bir durumunuz olduğunda HES kodunuzu kendinize özel şekilde alarak şehirlerarası yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. 

NeredenNereye.com tüm Türkiye’ye sağlıklı ve mutlu günler diler!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin