Bugün konumuz ülkemizin 5 Köklü Otobüs Firması. Hangi nedene bağlı olursa olsun seyahat etmek hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Dört mevsimin ayrı ayrı enfes şekilde yaşandığı ülkemiz düşünüldüğünde seyahat etmek çok daha keyifli hale geliyor. Türkiye yüzölçümü olarak küçük bir ülke olsa da insanlık tarihinin ilk dönemlerinden itibaren onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle sayısız tarihi ve kültürel değere ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle elimize geçen her fırsatta yollara düşüp yeni keşiflere çıkmak için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Elbette ülkemizde en çok kullanılan seyahat yöntemi olarak otobüs yolculukları çıkıyor. Türkiye’nin bir ucundan diğerine otobüs yolculuğu yaparak karayolu üzerinden ulaşım sağlamak mümkün. Bu nedenle ülke genelinde hemen her noktaya ulaşım imkanı sağlayan onlarca kaliteli otobüs firmamız yer alıyor.

Türkiye’nin her köşesine seyahat edebileceğiniz ve Türkiye’nin güzelliklerini keşfedebileceğiniz 5 köklü otobüs firmasını listeledik. 

5 Köklü Otobüs Firması

Pamukkale Turizm

Pamukkale Turizm kelimenin tam anlamı ile ülkemizin en köklü otobüs firmalarının başında geliyor. Öyle ki, firmanın kuruluş fikri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e kadar uzanıyor. Mustafa Kemal’in Denizli ziyareti sırasında dönemin milletvekili olan Hüseyin Mazlum Bababalım’ın bölgenin yolcu taşımacılığı ihtiyacını karşılamak amacı ile ortaya attığı otobüs firması fikri Atatürk tarafından ilgiyle karşılanıyor. Ancak, dönemin şartlarının uygun olmamasından dolayı bu ticari atılım gerçekleştirilemiyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardında tüm dünyada hızla yükselen ihtiyaçlar ve ticari atılımlar Atatürk’ün desteklediği otobüs firması fikrini yeniden gündeme getirerek Pamukkale Turizm’in kurulmasına ön ayak oluyor. Bunun ardından Atatürk’ün onayını alan otobüs firması fikri merhum Mazlum Bababalım’ın torunları tarafından hayata geçiriliyor. 

Uzun yıllar tasarlanan bir projenin ürünü olan Pamukkale Turizm, ismini Denizli denildiğinde akıllara ilk gelen Hierapolis Antik Kenti’nin meşhur Pamukkale Travertenleri’nden alıyor. 1962 yılında yalnızca Denizli civarında hizmet sunacak şekilde çalışma yaşamına başlayan Pamukkale Turizm bugün Türkiye’nin en geniş ulaşım ağına sahip, yolcular tarafından en çok sevilen otobüs firmalarından biri haline gelmiş durumda. İlk seferlerine Denizli–İstanbul ve Denizli–Ankara güzergâhlarında gerçekleştiren firma güven veren hizmetleri ve samimiyetiyle kısa sürede yolcularımızın ilgisini ve güvenini kazanmış durumda. Türkiye’nin her yerinden yolcularının desteğini toplayan Pamukkale Turizm 1972 yılına gelindiğinde ulaşım ağının fazlası ile gelişmesi nedeniyle genel merkezini İzmir’e taşıyor. 

Pamukkale Turizm bugün, “Afyon, Antalya, Balıkesir, İstanbul, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Denizli, Isparta, İzmir, İzmit, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Zonguldak” gibi ulaşım noktalarına yolcu taşımacılığı hizmeti sunmaktadır. 

 • Yolcu Puanı: 5/5
 • Pamukkale Turizm Telefon Numarası : (0850) 333 35 35

Metro Turizm 

Metro Turizm, “Metro Şirketler Grubu” bünyesinde faaliyet gösteren ülkemizin yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren en büyük otobüs firmalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Tarihler Kasım 1992’yi gösterdiğinde Galip Öztürk tarafından kurulan Metro Turizm bu tarihten itibaren sektörde hız kesmeden devam ettiği çalışma yaşamı ile bugün Türkiye’nin ulaşım ağı en gelişmiş otobüs firmayı olmayı başarmış. 

“Aklınıza neresi varsa, oraya Metro var,” sloganı sektörde faaliyet gösteren Metro Turizm, modern ekipmanlarla donatılmış genç araç filosu ile kullanıcılarının beğenisini kazanıyor. Bu konuda oldukça titiz davranan Metro turizm bünyesinde yer alan araçların yaş ortalaması “3” olarak karşımıza çıkar. Yolcu taşımacılığı sektörü düşünüldüğünde araç filosunun bu denli genç olması, büyük bir avantaj olarak dikkat çekiyor. Metro Turizm, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan 79 ilde toplam 1.000’den fazla aktif acentesiyle yurt içi ve yurt dışı bilet satış ağıyla rakipleri karşısında önemli bir üstünlüğe sahiptir. Günde ortalama 1400 sefer gerçekleştirip, yılda ortalama 19.000.000 yolcu taşımaktadır. 307 adet şehir içi servis aracı ile yolcuları şehir içi ulaşımlarını sağlamaktadır.

Metro Turizm günümüzde Türkiye’nin hemen her noktasına otobüs seferi düzenlemesinin yanı sıra, “Almanya, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan, Gürcistan ve İran” gibi ülkelere yurt dışı seferleri düzenliyor. 

 • Metro Turizm Yolcu Puanı : 4.5/5
 • Metro Turizm Telefon Numarası : 0850 222 3455

İstanbul Seyahat

İstanbul Seyahat, Türkiye’nin hem yurt içerisinde hem yurt dışında seferleri bulunan en başarılı otobüs firmalarından bir tanesi. İstanbul Seyahat ilk olarak 1940 yılında Abit Tırış tarafından hayata geçirilmiş. Bu dönemde kurumsal yapı söz konusu olmasa da ilk seferini Samsun – Çarşamba arasında gerçekleştirmiş. Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından biri olarak Talip Tırış’ın liderliğinde kurumsallığa bürünmüştür. 1975 yılında İstanbul Otogarının açılmasının ardından önce Trakya bölgesine seferlere başlayan İstanbul Seyahat ardından ülkemizin Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk gibi ülkelere açılan kapısı olmuştur. Bu özelliği ile son derece değerli olan firma hem yurt içi tarafında hem de yurt dışı tarafında göstermiş olduğu kaliteli hizmet ile kısa süre içerisinde çok sevilmiş ve zamanla ülkemizin en değerli otobüs firmalarından biri haline gelmiştir.

İstanbul Seyahat, 2002 yılında hedeflerinin üstünde bir yolcu sayısına ulaşarak kurumsallaşma adına çok büyük bir adım attı. Firma İstanbul Seyahat Turizm ve Ticaret A.Ş unvanı alarak tamamen kurumsal bir yapıya büründü. Bununla birlikte çalışma yaşamı boyunca ülkemizin yurt dışına açılan kapısı olarak yolculuk sektöründe çeşitli ödüllere layık görülmüştür. 

İstanbul Seyahat günümüzde, “Adapazarı, Afyon,  Akhisar, Amasya, Ankara, Antalya, Babaeski, Bafra, Balıkesir, Bolu, Bucak, Bulancak, Burgur, Burtas, Aytos, Bursa, Büyükyoncali, Çanakkale, Çantaköy, Çarşamba, Çayeli, Çerkezköy, Çorlu, Çorum, Demirköy, Demirözü, Devreköy, Devrekanı, Düzce, Edirne, Erbaa, Erikli, Eskişehir, Fatsa, Gebze, Gemlik, Gerede, Giresun, Gostivar, İstanbul (Alibeyköy, Esenler, Harem), İzmir, İzmit, Kastamonu, Kavat, Kelkit, Keşan, Kınalı, Kırcasalih, Kırklareli, Kozlu, Köse, Lüleburgaz, Malkara, Malko, Manisa, Meriç, Merzifon, Misinli, Muratlı, Mürefte, Niksar, Ordu, Orhangazi, Osmancık, Razgrad, Rize, Safranbolu, Samsun, Sandıklı, Seydiler, Silistra, Silistre (Dulova), Suluova, Sungurlu, Sürmene, Şalpazarı, Şarköy, Şebinkarahisar, Şiran, Şumen, Taşköprü, Taşova, Tekirdağ, Tekkeköy, Terme, Tokat, Tosya, Trabzon, Turhal, Ulubey, Uzunköprü, Ünye, Vakfıkebir, Vize, Yakakent, Yalova, Yayla, Zonguldak” gibi ulaşım noktalarına seferler düzenlemektedir. 

 • İstanbul Seyahat yolcu Puanı: 4.8/5
 • İstanbul Seyahat Telefon Numarası : 0850 222 59 59

Esadaş Turizm

Türkiye’nin ulaşım ağı en geniş firmalarından biri olan Esadaş, 1983 yılında kuruldu. Kurulduğu tarihte açıkladığı hedeflerinde ülkenin en başarılı otobüs firmalarından biri olmak istediğini açıkça belirten Esadaş, kurulduğu tarihten bu yana göstermiş olduğu başarılı hizmeti ile bu yolda ilerlemeye devam ediyor. Esadaş Turizm, bugün Türkiye’de yaygın ulaşım ağındaki seferleri, yüksek standartlı ve donanımlı yaklaşık 200 otobüse ulaşan filosu ile yılda ortalama 2,5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Bu rakam, ülkemizin yolcu sayısı düşünüldüğünde firmanın sektördeki başarısını açıkça yansıtıyor. 

Esadaş firmasının yolcuları tarafından en sevilen özelliklerinden biri şüphesi seyahat sırasında yolcuların güvenliğine son derece büyük önem vermesidir. Bunun için firma temelde sefer düzenleyen otobüslerinin araç yaşına oldukça dikkat gösteriyor. Gerek kullanıcıların güvende hissetmesi gerekse de seyahat sırasında konforlu vakit geçirebilmesi için araçları daima genç ve teknik bakımdan donanımlı şekilde tutan firma bu özelliği ile oldukça seviliyor. Firmanın bir diğer özelliği ise otobüs yolculuğunu bir bütün olarak ele alması. Esadaş, seferlerini yolcuların araca ulaşmasından seferin tamamlanmasına kadar bir bütün olarak planlıyor. Bu kapsamında, satış hizmetleri, seyir hizmetleri, konaklama tesisleri, kalkış noktaları ve varış hizmetlerini bir bütünlük içinde sunmaktadır.

Esadaş günümüzde, “Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Erzurum, Ankara, Denizli, Çorum, Erzincan, Düzce, Eskişehir, Tokat, Gebze, Sivas, Mersin, Nevşehir, Niğde” gibi ulaşım noktaları başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok noktasına sefer düzenlemektedir.

 • Yolcu Puanı : 4.6/5
 • Esadaş Telefon Numarası: 444 00 25

Efetur

1990 yılında merhum Mehmet Sadık Efe tarafından kurulan Efetur, kurulduğu tarihten itibaren göstermiş olduğu başarılı çalışma yaşamı ile bugün Türkiye’nin en bilinen otobüs firmalarından biri haline gelmeyi başarmıştır. 2012 yılında yönetimi, Kadir Alper Birant ve Halit Bıçak ortaklığına devredilen firma bu tarihten itibaren daha kurumsal bir yapıya bürünmüştür. 

Firma uzun 30 yılı aşkın süredir bulunduğu sektörde daima ilk günkü azim ve ruhu barındırması ile dikkat çekiyor. Bu nedenle kısa sürede ulaşım ağını geliştiren firma bugün Türkiye’nin çok sayıda şehrine ulaşım sağlayan ve kaliteli hizmeti ile dikkat çeken bir otobüs firması olarak karşımıza çıkıyor. 

Efetur günümüzde, “İzmit, İstanbul, Bursa, Ankara, Adapazarı, Akçay, Akçakoca, Akhisar, Akyazı, Alanya, Alaplı, Altınova, Altınoluk, Aliağa, Amasra, Antalya, Aydın, Ayvalık, Bakacakkadı, Balıkesir, Bandırma, Bergama, Bodrum, Bolu Boyabat, Burhaniye, Biga, Çanakkale, Çandarlı, Çaycuma, Çorlu, Çine, Değirmendere, Denizli, Devrek, Devrekani, Didim, Dikili, Düzce, Düziçi, Edremit, Erdek, Ereğli (Karadeniz), Erfelek, Gebze, Gemlik, Gerede, Gölcük, Isparta, İnebolu, İnegöl, Kandıra, Kapaklı, Karabük, Karacabey, Karamürsel, Karapınar, Kastamonu, Kerpe, Kozan, Kuzuluk, Manavgat, Marmaris” başta olmak ülkemizin dört bir yanına otobüs seferleri düzenlemektedir. 

 • Yolcu Puanı: 4.5/5
 • Efetur Telefon Numarası : 0850 600 00 10
Listemizde yer alan firmaların ve Türkiye’nin her yerine sefer düzenleyen 200’den fazla ulusal ve yerel otobüs firmasının en uygun otobüs biletlerini NeredenNereye.com üzerinden online olarak satın alabilirsiniz. 

2 YORUM

  • Merhaba, Eğer 2 doz aşı olmuşsanız seyahat izin belgesine ihtiyacınız yoktur. Ancak 2.soz aşınızı olmamışsanız, yolculuktan 48 öncesinde PCR testi yaptırmanız gerekiyor. Bununla birlikte pasaport numaranız ile bilet satın alabilir ve seyahat edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin