İçerisinde bulunduğumuz bu dönemde gecemiz gündüzümüz Koronavirüs olmuş durumda. Dünya’nın hemen hemen her noktasında yayılmaya devam eden bu pandemi hükümetlere olduğu kadar halka da zor zamanlar geçiriyor. Dünya’nın farklı köşelerinde birbirinden farklı yöntemlerle karantinalar, sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Ülkemizde de her geçen gün artan vaka sayıları ile birlikte hükümetin aldığı yeni kararlar gündeme geliyor.  

Koronavirüs kapsamında son günlerde açıklanan kararlar seyahatseverleri ve zorunlu olarak seyahat etmek isteyenleri yakından ilgilendiriyor. 

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan seyahat kısıtlamaları neleri içeriyor?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre şehirler arası otobüs yolculuklarına getirilen yolcu taşıma kapasitesi kısıtlamasının ardından geçtiğimiz cuma günü şehirler arası seyahat tamamen kısıtlandı. 

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs (COVID -19) vakalarında artış görülüyor. Bu tedirgin edici durumun bir önce sonlanması için sosyal izolasyon kapsamında sağlık çalışanları tüm vatandaşlarımıza #Evdekal çağrısında bulunuyor. Hepimizin bildiği gibi bu salgının bu denli hızlı şekilde tüm Dünya’ya yayılmasının nedeni fiziksel temas ve hava yolu ile son derece hızlı şekilde bulaşabilmesidir.

Enfekte olan insan sayısını en aza indirebilmek için Türkiye’de alınan şehirler arası otobüs tedbirleri şu şekilde:

 • Cumhurbaşkanı talimatı ile 28.03.2020 tarihi 17:00’dan itibaren iller arası seyahat ancak valiliklerin izni ile yapılabilecektir.
 • Geldiği şehirde kalacak yeri bulunmayan, hastalığı nedeni ile doktordan sevk alabilen, birinci dereceden akrabası vefat eden ya da ağır hastalığı olanlar valiliklerden iller arası seyahat belgesi alarak şehirler arası otobüs yolculuğu gerçekleştirebilirler.
 • İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar İllerin bağlı olduğu valiliklerce oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak taleplerinin uygun görülmesi durumunda şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi alarak yolculuk yapabilirler.
 • Bu kapsamda şehirler arası yolculuk için başvurulan talepler dikkate alınarak otobüs seferleri düzenlenecektir.
 • Seyahat zorunluluğu olanların sağlık kontrolü amacı ile otogar çıkışlarına kontrol merkezleri kurulacak ve sağlık taramaları yapılacaktır.
 • Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.
 • Yapılan sağlık kontrolleri sonucunda karantinaya alınması gereken bir yolcu olduğunda Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.
 • Bu tedbirler kapsamında ulaşım merkezlerinin her alanında çalışan personelin rutin olarak sağlık kontrolü yapılacaktır.
 • Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.
 • Bu süreç boyunca şehirler arası otobüs firmalarını şehir içi servisleri yasaklanacaktır.
 • İzinsiz yolcuların önlenmesi için her türlü tedbir alınacaktır.
 • Seyahat sırasında firmaların durduğu veya mola verdiği her türlü ulaşım merkezi rutin olarak hijyen açısından dezenfekte edilecektir.

Koronavirüs salgınını önlemek amacı ile söz konusu kararlar  çerçevesinde, il Valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri gereğince otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi 17:00’den durdurulması için gerekli kararların ivedilikle alınması, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemelidir. 

Şehirler Arası Otobüs Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayınlanan bu kararlar neticesinde pek çok kişinin aklında “şehirler arası otobüs yolculuğu izin belgesini nasıl alabilirim,” sorusu belirdi. Bu sorunun cevabını kısa ve basit şekilde açıklamak gerekirse: 

 • Birinci derecede yakınları vefat edenler veya ağır hastalığı olanlar, doktor sevki bulunanlar, son on beş gün içerisinde bulunduğu şehirde kalacak yeri olmayanlar seyahat izin belgesi alabilecek. Bu durumların dışında kalan, yolculuğu zorunlu olmayan kişiler şehirler arası seyahat gerçekleştiremeyecek.
 • Belgenin alınması için gerekli şartlara sahipseniz, yolculuğunuz zorunluk arz ediyorsa belgeyi almak için valilikler bünyesinde oluşturulacak olan Seyahat İzin Kurulu’na başvurmanız gerekecek.
 • Talebiniz uygun görüldüğü taktirde kurul tarafından seyahatiniz güzergahını ve zamanını da kapsayan bir seyahat izin belgesi sizin adınıza düzenlenecek.
 • Son olarak izin belgesine sahip olan yolcuların talepleri incelenerek uygun otobüs seferleri düzenlenecek.

** Seyahat izin belgenizi ALO 199 ve online sistem (e-devlet) üzerinden alabileceğiniz gibi Otogarlarda kurulan Seyahat izin masalarından da alabilirsiniz!

**Yukarıda belirtildiği gibi izin belgenizi fiziksel başvuru yaparak Seyahat İzin Kurulu’ndan alabileceğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yaptığı açıklamanın ardından  seyahat izin belgenizi E-Devlet üzerinden de alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

! – Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Şehirlerarası Otobüs Yolcu Taşımacılığı  İle İlgili Ek Genelge

! – 81 İl Valiliğine Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Uçak/Otobüs Seferleri Genelgesi

 

Koronavirüs (covıd -19) Kapsamında Uçak Seferleri Ne Durumda?

27 Mart 2020 tarihinde cumhurbaşkanı tarafından açıklaması gereğince İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre yurt dışı uçuşları tamamen iptal olurken yurt içi uçuşlarına sınırlama getirildi.  

 • Havayolu ile düzenlenecek uçuşlarda da yolcular, 29 Mart 2020 saat 06:00’dan itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecek.
 • Uçak seferlerine devam edilen havaalanlarında, havaalanı mülki idare amirlerinin başkanlığında, Türk Hava Yolları, Emniyet Müdürlüğü ve havaalanı işletmesinin temsilcilerinden oluşan Seyahat İzin Kurulları oluşturulacak.

Sadece aşağıda paylaşılan 14 şehir için yurt içi uçuşlar gerçekleştirilebilecek. (28 Mart 2020)

İstanbul, Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep, Kayseri, Konya, Adana, Antalya, İzmir

Güncellemeler:

 • THY Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri (14 Nisan 2020)

Türk Hava Yolları, 14 Nisan 2020 itibariyle yukarıda belirtilen 14 şehrin yurt içi uçuşlarını da 1 Mayıs 2020’ye kadar durdurduğunu açıkladı.

 • 31 kente ‘giriş- çıkış yasağı’ 15 gün daha uzatıldı. (18 Nisan 2020)

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine gönderdiği ‘Şehir Giriş, Çıkış Tedbirleri’ ek genelgesi ile Büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak’a kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş- çıkışları, 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 00: 00’dan itibaren daha önce belirlenen usul ve esaslara göre 15 gün daha uzattı.

 • 7 Büyükşehirde Seyahat Kısıtlaması Kalktı. (4 Mayıs 2020)

4 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında 7 ilde seyahat yasağının kalktığı ancak diğer 23 Büyükşehir ve Zonguldak’a Giriş/Çıkışların kısıtlanması 19 Mayıs Saat 24.00’a kadar uzatıldığı belirtildi. Detaylar

 • 9 İlde Seyahat Yasağı Kalktı (11 Mayıs 2020)

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler neticesinde vaka artış hızı ile salgının etkilerindeki azalma, iyileşen vaka sayısında görülen artış, yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki azalma gibi olumlu gelişmeler göz önüne alınarak 9 ilde daha seyahat yasağı kaldırıldı. 11 Mayıs 2020 itibari ile Seyahat Yasağı Kalkan İller: Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon

11 Mayıs 2020 itibari ile Seyahat Yasağı Devam Eden İller:

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak

~~ o ~~

NeredenNereye.com ailesi olarak tüm Türkiye’ye #Evdekal çağrısı yapıyor ve ülkemizin bu salgını en kısa sürede yenmesini umut ediyoruz.

Evde Kalın, Sağlıkla Kalın…

65 YORUM

  • Merhaba,
   Otobüs seferleri valilikler tarafından belirleniyor. Sefer açıldığında sistemimize düşüyor. Özellikle küçük merkezlerin seferleri daha az açılıyor. İleri tarihli aramalar yaparak deneyebilirsiniz.

 1. Merhaba kolay gelsin ben şuan Sivas’ta yım da ikametgah im Mersin’de mersine gitmek istiyorum ama otobüs seferleri yok görünmüyor ilçede kalıyorum kaymakamlığa gitsem seyahat izni verirler mi özel aracım Yok otobüs seferi ayarlayabilirler mi lütfen yardımcı olun çok ihtiyacım var
  ACİL

  • Merhaba,
   Öncelikle valilik veya kaymakamlıktan izin almanız gerekiyor. Duruma göre valilik veya kaymakamlık firmalarla görüşüp sefer düzenleyebiliyor. İzin belgesini aldığınızda seferi düzenleyip düzenlememek onların kontrolünde. Bu konuda en doğru bilgiyi oradan alabilirsiniz.

   Seyahat kısıtlamaları ile ilgili en güncel bilgi yerel mülki amirlik olan Valilik ve Kaymakamlıklardadır.

 2. Ben şu an Mardinde’yim.İkametgahim Ankara’da.199 ile görüştüm.Gecerli sebebiniz yok onun için isteğiniz kabul edilmez dedi.Bu durumda ne yapabilirim.

 3. Merhaba ben yurt dışında yaşıyorum ikamegâhım Almanya Kayseri Develi ye Annemi Babamı ziyarete gelmiştim. 09.03. Tarihinde sonrası malum uçuşlar iptal oldu ben gidemedim,önümüzdeki günler tahliye uçuşları var fakat Kayseri den İstanbula uçuş olmadığını söylüyorlar. Yukarıda okudum listede Kayseri gözüküyor bu nasıl bir şey varmı yokmu. Otobüs seferi için ilçe kaymaklığı seyahat belgesi verirmi.

  • Merhaba,
   Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre THY yurt dışı uçuşlar 20 Mayıs 2020’ye kadar durdurulmuş görünüyor. 20 Mayıs sonrası nasıl olur şimdiden öngörmek pek mümkün değil maalesef. Tarih yaklaştığında yeniden açıklama yapacaklardır.

 4. Eşim Kocaeli kandıraya Annesini Ziyarete gitti tam gelecrği zaman bu yadak çıktı. Şimdi yaklaşık 20 gündür orada gelemiyor. Ben burada kronik kalp hastasiyim eşim buraya nasıl gelecek otobüs seferleri yok.

    • Merhaba,
     Diyarbakır 11 Mayıs 2020 tarihinde seyahat yasağı kalkan iller arasında. Eğer bulunduğunuz şehirde de seyahat yasağı bulunmuyorsa kendiniz için seyahat belgesi almanız gerekmiyor. Ancak çocuğunuz 2 yaşında olduğu için (20 yaş altı sokağa çıkma yasağı kapsamına giriyor.) seyahat izin belgesi almanız gerekebilir. En güncel bilgiyi bağlı olduğunuz şehrin valiliğinden alabilirsiniz.
     iyi günler dileriz.

 5. MERHABA BEN SAĞLIK ÇALIŞANIYIM TEKİRDAĞ DA NİŞANLIM VAR ONU GÖRMEK İSTİYORUM GEÇİŞ YAPABİLİYORMUYUM İSTANBULDAN TEKİRDAĞ MARMARA EREĞLİSİNE GEÇMEK İSTİYORUM. GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ? YARDIMCI OLURMUSUNUZ LÜTFEN.. AYLARDIR GÖRMÜYORUM NİŞANLIMI

  • Merhaba,
   Şehirler arası seyahat yasağı halen sürüyor. Sadece seyahat zorunluluğu olan kişiler için izin belgesi veriliyor valilikler tarafından. Konu ile ilgili en güncel bilgiyi bağlı bulunduğunuz valilikten alabilirsiniz.

   Sağlıklı Günler Dileriz.

 6. cümleten herkese sağlıklı günler dilerim, torunumuz olması nedeniyle eşim şubatın 15 inden beri Niğde de malum hastalıkdan dolayı alınan yasak uygulaması nedeniyle otobüs seferleri yok. ben muğla, milas da ikamet ediyorum, kendi özel aracımla niğde ye gidip gelebilir miyim, bunun , için izin almam gerekiyor mu, ne yapmam gerekir. ilginize teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   30 Büyük Şehir için, özel araçlarında dahil olduğu giriş çıkış yasağı halen devam ediyor. Muğla büyük şehir kapsamında olduğu için izin vermeyebilirler. Yola çıkmadan önce Muğla Valiliği ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

   Sağlıklı Günler Dileriz.

  • Merhaba,
   Her iki ilde de seyahat yasağı olmadığı için gidebiliyor olmanız gerekir. Siz yinede Bağlı bulunduğunuz Valilik yada Kaymakamlıktan bilgi alın. Uygulamalarda farklılıklar olabiliyor.

 7. Merhaba Mersin’den Malatya’ya seyehat etmek istiyorum iki ilde de seyehat kısıtlaması kaldırıldı yine de seyehat izin belgesi almam gerekiyor mu ?

  • Merhaba,
   Her iki ilde de seyahat yasağı olmadığı için gidebiliyor olmanız gerekir. Siz yinede Bağlı bulunduğunuz Valilik yada Kaymakamlıktan bilgi alın. Uygulamalarda farklılıklar olabiliyor.

  • Merhaba,
   Otobüs seferleri bazı illerde yasağın kalkması ile birlikte yavaş yavaş başlıyor. Yasağın devam ettiği illerde ise kısıtlı olarak sefer düzenleniyor. Gideceğiniz şehir için Neredennereye.com üzerinden arama yapın, eğer gideceğiniz güzergahta bir sefer açılmışsa sitemizde de listelenecektir.

  • Merhaba,
   İstanbul’da giriş/çıkış yasağı devam ettiği için yolculuk için seyahat izin belgesi almalısınız. Seyahat izin belgesi için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. İzin belgesi onaylanmıyorsa maalesef beklemeniz gerekiyor.

 8. Kısıtlamanın kalktığı iki şehir arasında otobüs yolculuğu yapmak için izin belgesi gerekir mi, tüm otobüs yolculukları için izin belgesi gerekiyor mu yoksa sadece giriş-çıkış kısıtlamalı şehirler için mi gerekli?

  • Merhaba,
   Seyahat kısıtlaması kalkan şehirler için izin belgesi gerekmiyor ancak bazı illerin valilikleri kısıtlama kalksa bile Seyahat izin belgesi talep edebiliyorlar. Bu sebeple valilik üzerinden en güncel bilgiyi alabilirsiniz.

 9. Az önceki cevabınız için teşekkürler. Peki seyahat yasağı kalkmış olan iki şehir arasındaki otobüs yolculuğunda yol üstünde transit geçilen giriş-çıkış yasaklı bir il varsa cezai işlem uygulanır mı?

 10. İyi günler.
  Seyahat izni aldım. Pazar günü yani bayramın 1.günü metro turizm’de sefer gözüküyor. Ama sokağa çıkma yasağı var. Gene de sefer aktif olucak mı? Taksi olucak mı bir de? Çünkü otogara onla gidebilirim. Müşteri hizmetleri çalışmıyor
  Koca internette bunla alakalı bir bilgi bulamadım.

 11. Merhaba benim sivasa gitmem gerekiyor babamhasta annem bakamiyor babama bakmak icin gitmem gerekiyor iki defa basvurdum ama kabul edilmedi ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,
   Sivas için seyahat yasağı bulunmuyor ancak bulunduğunuz şehirde seyahat kısıtlaması varsa seyahat izin belgesi almak durumundasınız. Başvurunuz onaylanmıyorsa maalesef beklemekten başka çare kalmıyor.
   İyi günler dileriz.

 12. Merhaba kız kardeşim 18 yaşında okul kaydını almak için osmaniyeye gittiğinde yasak çıktı ve ikametgah ettiğimiz Bursa’ya dönüş yapamadı 199 dan aldığımız izin belgesi onaylandığı gün otobüs yoktu gelmedi kalacak yeri de yok tekrardan izin alabiliyor muyuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin