Hepimizin artık yakından bildiği gibi bu yılın başında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID -19) nedeni ile neredeyse bütün planlarımız iptal oldu diyebiliriz. Herkesin gözü bilim dünyasından gelecek sevindirici bir haberde… Ülkemizde de Koronavirüs ile mücadele kapsamında ilk vakaların ortaya çıkmasından bu yana çeşitli önlemler alınmış durumda. Sosyal izolasyon çalışmaları kapsamında hepimizden sakin olarak evlerimizde kalmamız isteniyor. Tüm Dünya, tüm insanlık olarak oldukça zorlu bir sınavdan geçtiğimizi söylemek gerek. 

Neyse ki, Türkiye’de açıklanan son rakamlar biraz olsun umut verici. Bu da pek çok insanın aklına eğer yaza kadar Koronavirüs etkisinden kurtulursak ne yapmalıyız sorusunu getiriyor. NeredenNereye.com ailesi olarak karantina süreci boyunca oldukça sıkılan ve umutlarımızın gerçek olması sonucu bu durumdan kurtulursak tatil yapmak isteyenler için karantina sonrasına dair alternatif tatil fikirlerini listeledik. 

Çadır Kampı

Karantina süreci boyunca insanların temiz havaya, doğaya, gün ışığına hasret kaldığını söylemek yanlış olmaz. Ancak, normalleşme sürecine girsek bile tam olarak bir aşı ya da ilaç bulunmadığı sürece kalabalık ortamlardan uzak durmakta fayda olduğunu söylemek gerek. Bu nedenle  karantina sonrasında üzerinizde biriken stresten kurtulup, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için kamp yapmak oldukça iyi bir tatil seçeneği olabilir. Abant Gölü başta olmak üzere, doğal güzellikleri ile ünlü olmuş Karadeniz coğrafyasına kadar Türkiye’nin pek çok noktasında harika kamp alanları bulunuyor. Sevdiklerinizle, ailenizle bir kamp ateşinin etrafında, temiz hava yürüyüşünün yorgunluğunu atmak karantinanın stresine son derece iyi gelecektir. 

Karavan Yolculuğu…. 

Karantina boyunca gerçekten yolculuk etmeyi, kısa mesafeler dışında uzun bir yolculuğu özlemiş olmalısınız. Peki, fazla kalabalığa karışmadan bu hasretinizi nasıl giderebilirsiniz? Bu durumda yapılacak en güzel etkinliklerden biri karavan ile seyahat etmek olacaktır. Sevdiğiniz birkaç kişi ile birlikte yollara düşmek, belki daha önce hiç gitmediğiniz bir rotayı hedef olarak belirlemek, yolculuğun tadını çıkarmak yerinde olacaktır. 

Kapadokya’da Balon Turu…

Karantinadan sonra hem keyifli vakit geçirmek hem de biraz romantik bir tatil mi yapmak istiyorsunuz? Yeraltı şehirleri, kiliseleri, binlerce hatta milyonlarca yıllık bir coğrafi oluşumun izlerini taşıyan peri bacaları ile Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken noktalarından bir tanesi Kapadokya. Burada meşhur balon turuna katılmak da ister tek başınıza olun isterseniz sevdiklerinizle beraber kesinlikle mükemmel bir etkinlik. Yapacağınız bu romantik balon turu ile birlikte karantina sürecinde kaybettiğimiz özgürlük duygusunu sonuna kadar yaşayabilirsiniz. 

Hayatta Kalma Kursuna Katılın

Hem doğa ile baş başa kalmak, hem huzuru yakalamak hem de yapmış olduğunuz tatilin size ömür boyu faydalı bir bilgi sağlamasını ister miydniz? Cevabınız, “Evet” ise İstanbul ve İzmit’te yer alan hayatta kalma kursları tam sizlere göre diyebiliriz. Burada kamp yapmaktan tutun da vahşi doğa içerisinde ihtiyaçlarınızı nasıl temin edebileceğinize kadar birçok ders eşine ender rastlanan bir doğal ortam içerisinde sunuluyor. Son günlerde daha iyi anladığımız gibi insanın başına nerede ne geleceği hiç belli olmuyor. Bu kursta öğreneceğiniz bilgiler hayatınızın her döneminde işinize yarayabilir. 

Rize’de Formulaz Yarışlarına Katılın 

Rize hiç şüphesiz Karadeniz’in en popüler şehirlerinden bir tanesi. Yaylalarında ev sahipliği yaptığı muhteşem doğası ile Dünya’nın farklı köşelerinden milyonlarca turisti kendine hayran bırakıyor diyebiliriz. Eğer karantinadan sonra yemyeşil doğa ile kaynaşarak farklı bir heyecan aramak istiyorsanız her yıl Rize’de düzenlenen tahta araba yarışı Formulaz tam size göre bir etkinlik. İsterseniz siz de kendi tahta arabanızı yapabilir ve yarışlara katılabilirsiniz dilerseniz de yalnızca izleyici olarak bu etkinliğin tadını çıkarabilirsiniz. 

Gönüllü Olun! 

Karantina sonrasında hem tatil yapmak hem de içerisinde bulunduğunuz toplum için faydalı olmak mı istiyorsunuz? Türkiye’de yürütülen çeşitli tatil faaliyetlerinde gönüllü olursanız karşılığında yer, yemek ve yatak temin edebiliyorsunuz. Böylece huzurlu ve sakin bir tatil geçirirken bir yandan bütçenizden tasarruf sağlıyor bir yandan daha önce tecrübe etmediğiniz farklı bir tatil ile içerisinde yaşadığınız topluma fayda sağlayabiliyorsunuz. 

Antalya’da Kano ile Safari Yapın 

Antalya kesinlikle Türkiye’de turizmin kalbinin attığı noktalardan bir tanesi diyebiliriz. Gezilecek görülecek o kadar çok yeri var ki, bir seyahatseverin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Elbette böylesine güzel bir şehir özellikle yaz ayları boyunca turistlerin akınına uğruyor diyebiliriz. Ancak bu kez sizlere Antalya’da kalabalıktan uzakta ailenizle ya da sevdiğiniz birkaç kişi ile birlikte yapabileceğiniz harika bir etkinlikten bahsediyoruz. Antalya, Kaş içerisinde yapılan kano turları ile su üzerinde harika bir safariye çıkabilirsiniz. Antalya’nın enfes doğası, yeşili ve mavisi bu kano yolculuğunda kelimenin tam anlamı ile sizleri kucaklıyor diyebiliriz.

Türkiye’nin her yerine en uygun otobüs biletlerini NeredenNereye.com üzerinden satın alabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Koronayla birlikte ülkemizdeki tatil alışkanlığı değişti, her yaz otele giden arkadaş grubum bu sezon yasakların kalkmasıyla birlikte otel harici tatil alternatiflerine yönelmesi yakınımdaki örneklerden birisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin