“Hızlı ve hafif bir şekilde seyahat etmek istiyorsan, bütün düşmanlıklarını, kıskançlıklarını, bencillik ve korkularını geride bırakıp yola hafif bir şekilde çıkmalısın.” – Cesare Pavese-

Söz konusu seyahat olduğunda dünyanın bir sınırı bulunmuyor. İnsan her seyahatinde daha önce görmediği noktaları keşfedebilir, daha önce hiç tatmadığı lezzetlerin farkına varabilir. Bu nedenle her seyahat hayatımızda çentik çentik izler bırakan bir anıya dönüşebilir. Seyahat sırasında gezginlerin en sevdiği şeylerden biri ise şüphesiz gittikleri bölgenin kendine özgü yemeklerinin tadına bakmak. Ülkemize ziyarete gelen turistlerde de bu durumu oldukça fazla gözlemleyebilirsiniz. Binlerce yıllık köklü geçmişi nedeni ile Türk mutfağı Avrupa ve Tüm dünyada adından söz ettiren lezzetler ortaya çıkarmış durumda.

Dünyada ünlü olan yalnızca Türk mutfağı değil elbette. İtalya’da dünyanın siyasi ve kültürel tarihinde oldukça önemli yeri olan ülkelerinden biri. Aynı şekilde köklü geçmişi boyunca yemek kültüründe meydana getirdiği eşsiz lezzetler ile de dünyanın en ünlü mutfaklarından birine sahip. Akdeniz ikliminin nimetlerinden de yararlanan İtalyan mutfağından tadılması gereken birbirinden leziz yemekler bulunuyor. Biz de yakın dönemde yurt dışı tatili gerçekleştirmek isteyenler ve rotasında İtalya bulunanlar için İtalyan mutfağının en gözde yedi lezzetini listeledik.

Fettucini Alfredo

Söz konusu İtalyan mutfağı olduğundan hamur işlerinden bahsetmemek neredeyse imkansız. Tüm dünyada ise sanıyoruz en çok tüketilen hamur işlerinden bir tanesi makarnadır. İşte tam burada İtalyan mutfağı övgüyü hak ediyor. İtalyanların yemek kültüründe makarnanın önemi oldukça büyük. Özellikle benim gibi makarna çeşitleri konusunda meraklı olanlar için İtalyan mutfağı birbirinden renkli onlarca tarife ev sahipliği yapıyor. Fettucini Alfredo ise en gözde tarifler arasında. Şekil olarak olarak Türk mutfağında yer alan erişteyi andıran bu yemek erişteye oranla biraz daha uzun. Eriştenin de kendine has hazırlama yöntemleri mevcut ancak Fettucini Alfredoyu hazırlamak başlı başına bir sanat denilebilir. Yemeğin Alfredo ismini almasında ise bu lezzeti ilk kez hazırlayan ve dünyaca ünlü hale getiren Alfredo De Lileo etkili olmuş.

Margarita

Listemizin bu sırasında İtalyan mutfağının en ünlü lezzetlerinden bir tanesi yer alıyor. Bir bir pizza çeşidi olan bu yemeğin ortaya çıkış hikayesi ise en az tadı kadar güzel. Bu lezzetin dünya çapında bir lezzete kavuşması, dönemin İtalya Kralı I. Umberto’nun sevgili eşi Margarita tarafından sağlanıyor. Efendim, kralın eşi sarayın aşçılarından yoksul insanların yemeği olarak bilinen pizza talep ediyor. Ancak ufak bir sorun var, sarayın usta aşçıları pizzanın nasıl yapıldığını bilmiyorlar. Bu nedenle saraya komşu olan fırından hemen bir sipariş veriliyor. Kraliçenin gelen siparişi oldukça beğenip, fırın sahibine bir mektup yazması sonucu ise artık pizza soyluların sofralarına konuk olur. Bugünkü halini ise hepimiz biliyoruz.

Lazanya

 

Çocukluğumda tatma fırsatı yakalayamasam da adını en çok duyduğum lezzetlerden bir tanesiydi Lazanya. Televizyonda yayınlanan tembel kedimiz Garfield’ın neredeyse her bölüm mideye indirdiği bir yemekti. Bu nedenle çocukluğum boyunca en çok merak ettiğim lezzetlerden biri olmayı başarmıştır. Bu yemek ismini pişirildiği kaptan almaktadır. Makarna konusunda bir derya olan İtalyan mutfağında taze makarnanın özel Lazanya kabına dizilmesi ve birbirinden harika sosların bir resital gibi bir araya getirildiği bir lezzet Lazanya.

Ravioli

 

İnternette veya herhangi bir ortamda ravioliyi gördüğünüzde ama bu bizim mantımız dediğinizi biliyorum. Evet, oldukça benziyor hatta genel itibari ile İtalyan mutfağı ve Türk mutfağının benzediğini söylemek yanlış olmaz. Kendine özel soslar ile hazırlanan bu hamur işi yemeği de etli yapıldığında mantının ikiz kardeşi haline geliyor diyebiliriz. Ravioli yapımında ise seçilen peynir ve petso sosunun önemi son derece büyük.

Carpaccio

 

Ah aşk! Sheakespare yada Nazım hikmet şairlerin ilham kaynağı… Aynı zamanda bazı yemeklerinde kaderinde yer alıyor. İtalya denildiğinde akla gelen aşıkların başkenti Venedik’in yöresel lezzetlerinden bir tanesi var sırada. Carpaccio incecik dilimlenmiş çiğ etlerin özel soslar ile servis edilmesi ile ortaya çıkan eşsiz bir lezzet. Genellikle roka, su teresi, hindiba gibi malzemelerin birleşmesi ile servis edilen bu yemek İtalyan mutfağının mutlaka denenmesi gereken lezzetleri arasında yer alıyor.

Calzone

 

Pide değil mi o? Aslına bakarsanız şekil itibari ile ne kadar benzerse benzesin İtalyanlara göre onun adı Calzone. Yapılış itibari ile kır pidesi yapmaktan pek de farklı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak içerisinde kullanılan malzemeler ile farkını ortaya çıkarıyor. İyi bir Calzone yapmak için kullanılan iki temel malzeme ise mozerella peyniri ve fesleğen. Tatil planınızda İtalya varsa, Akdeniz’in bu güzel ülkesine gitmişken mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

Minestrone

 

Yemek kültüründen bahsettiğimiz zaman mutlaka ama mutlaka bahsetmeniz gerekenler arasında kesinlikle çorbalar yer alıyor. Dünyadaki tüm sora kültürlerinde mutlaka eşsiz örnekleri bulunuyor çorbaların. Listemizin bu sırasında ise İtalyan mutfağının ünlü bir çorbası yer alıyor. Aslına bakarsanız bizim sebze çorbası olarak adlandırdığımız çorbanın İtalyan usulü hazırlanmış şekli diyebiliriz bu yemek için. İçerisinde kereviz sapından soğana oradan kabağa kadar aklınıza gelen envai çeşit sebze yer alıyor. Kış ayları vücut direncimizin artması için biçilmiş kaftan olduğunu söylemekte fayda var.

Listemizde yer alan İtalyan mutfağının en gözde lezzetlerinin tadına bir önce bakmak için yolculuğunuza NeredenNereye.com üzerinden en uygun uçak biletlerini satın alarak başlayabilirsiniz.

2 YORUM

  1. İngiltere’nin Margarita adlı bir kraliçesi yok yazık ki turist rehberlerinin kulaktan dolma tarih bilgisinin zayıflığı böyle saçma bir söylenceyi yarattı. Doğrusu ilk İtalyan krallığının İtalyan asıllı kraliçesi Margherita olup, İtalya kralı I. Umberto’nun sevgili karısıydı. Gerçekten de Napoli’yi ziyaret ettiğinde İtalyan bayrağı renklerinde süslenen (domates sosu, mozarella ve fesleğen) pizzaya onun adı verilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin