İstanbul, tartışmasız dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Eylül ayı ise sonbaharın geldiğini bizlere müjdeleyen ay. Özellikle 90’ların romantik komedi filmleri furyasından bildiğimiz sonbahar manzaraları romantizmin simgesi haline gelmişti. Sonbaharın hüzün doğu renkleri ile İstanbul’un eşsiz güzelliği birleştiğinde şehir gezginlerin aklından uzun süre çıkmayacak manzaralara ev sahipliği yapıyor. Pek tabi ki İstanbul tek günde gezilecek bir şehir değil. Eğer şehir dışından geliyorsanız her bütçeye uygun İstanbul otelleri seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Peki, sonbahar da gelip çattığına göre İstanbul’da nereleri gezebiliriz? Gezginler için İstanbul’un sonbahar ile bütünleşen en güzel mekanlarını kısaca listeledik.

Yıldız Parkı

Beşiktaş, Osmanlı döneminden bu yana İstanbul’da en çok rağbet gören semtlerin başında geliyor. Eşsiz bir manzaraya sahip olması bunun başlıca nedenlerinden… İstanbul’un iki kıtayı birleştiren manzaralarına buradan canlı tanıklık edebiliyorsunuz. Sonbahar mevsimi söz konusu olduğunda ise tam bu noktada Beşiktaş ve Ortaköy’ün kesişim yerinde Yıldız Parkı akıllara geliyor. Şehrin içerisinde özel bir kaçış noktası olarak tanımlayabileceğimiz Yıldız Parkı, kolay ulaşım imkanları ile de insanları cezbediyor. İş stresinden kurtulmaz için hafta sonunda harika bir kaçış fırsatı olarak değerlendirebileceğiniz Yıldız Parkına yaya girişi ücretsiz olarak yapılabiliyor.

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı bölgesi İstanbul’un en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor. Bu manzara sonbahar mevsimi ile birleştiğinde ise çok daha dikkat çekici hale geliyor. Burada Yoros Kalesini gezip şehrin manzarasını boylu boyunca sosyal medya hesaplarınıza dökebilirsiniz. Ülke içerisinde yapabileceğiniz kısa süreli yolculuklar ile ulaşacağınız Anadolu Kavağı sonbaharda aileniz ile birlikte vakit geçirmek için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Polenezköy

Şehir yaşamından bunalıp doğanın kollarına kaçmak istiyorsunuz fakat uzun yolculuklar ile iş yaşamının yorgunluğuna yorgunluk katmak istemiyor musunuz? O zaman İstanbul’un arka bahçesi diye adlandırılan şehirde yeşilin son derece iyi olarak korunduğu noktalardan biri olan Polenezköy tam sizlere göre. Burada yeşil ortamın içerisinde doğa ile bütünleşmiş tesislerde çayınızı yudumlarken sonbahar ile bütünleşen eşsiz İstanbul manzaralarına doyabilirsiniz.

Şile

Elinizde kendinize ayırdığınız bir kısa gününüz var ve yolculuğundan gezintisine kadar her anını değerlendirmek mi istiyorsunuz. Ümraniye üzerinden gerçekleştireceğiniz bir yolculuk ile ulaşacağınız Şile ve oradan da Saklıgöl sizin için ideal olabilir. Evet, genelde Şile kıyıları yaz mevsiminde denizinden dolayı tercih ediliyor. Ancak sonbahar aylarında da küçük restorana dönen balıkçı tekneleri ve içinizi açan temiz havası ile son derece cazip bir seçenek. Ayrıca Saklıgöl çevresinde yapacağınız bir doğa yürüyüşü tüm stresinizi üzerinizden atmanıza yardım olacak.

Fenerbahçe Parkı

Anadolu Yakasında bulunan Fenerbahçe Parkı şehir merkezine bu kadar yakın konumda doğayı koruyabilmiş ender alanlardan bir tanesi. Üç tarafı denizlerle çevrili bu yerde son derece keyifli ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Üstelik Avrupa Yakasından toplu taşıma ile dahi kolayca ulaşım sağlamak mümkün. Kendimi işimi kendim görürüm diyenlerdenseniz piknik yapmanız için son derece uygun bir ortam. Ancak zahmetsiz bir gün geçirmek istiyorsanız alan içerisindeki işletmelerde de oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz.

Burgazada

Adalar malumunuz, her mevsimde sahip olduğu boğaz manzarası ile güzel. Büyükada’nın biraz daha kalabalık bir konum olduğunu düşündüğünüzde Burgazada gezginler için daha tenha bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Adada faytonla gezebilir, bisiklet turu yapabilirsiniz. Sonbaharda sakin ve huzur dolu bir gün ile omuzlarınıza binen yükü hafifletmeniz mümkün. Adada yer alan restoranlarda da deniz ürünlerinin tadını çıkarmak neşenize neşe katan bir artı seçenek olarak sizleri bekliyor.

Belgrad Ormanları

İnsanlık olarak şehirleşme ile birlikte doğal yaşam alanlarını giderek daha fazla tükettiğimizden zamanla kaçacak kuytu köşeler bulmakta daha da zorlanıyoruz. Oldukça uzun bir koşu parkuru bulunan ve Avrupa Yakasının en gözde doğal alanı olan Belgrad Ormanları İstanbul’da yaşayanlar için harika bir kaçış imkanı sunuyor. İstanbul’un bu saklanmış güzelliği sonbahar aylarında ise kendine özgü büyüleyici bir güzelliğe bürünüyor diyebiliriz.

Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz sahilinden yaklaşık 5 km içerisinde yer alan Akbaba Köyünde bulunan Kaymakdonduran, sonbahar aylarında ailenizde birlikte ufak bir kaçamak yapmak için harika bir seçenek sunuyor. Yılın her mevsiminde güzel olduğunu kabul edelim ancak özellikle sonbaharın hüzünlü yaprak dökümü ile birlikte çok daha kendine özgü ve büyüleyici bir havaya bürünüyor. Havalar tam olarak kışa dönmeden piknik yapmak istiyorsanız bölgede birbirinden geniş piknik alanları fazlası ile mevcut.

Riva

Evet, aslında Riva yaz sıcak yaz aylarında insanların denizin serinletici etkisinden faydalanmak için tercih ettiği bir güzergah. Gene de bu sonbahar aylarında güzel olmadığı anlamına gelmiyor. Kavacık’tan kısa bir yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz Riva sonbahar aylarında İstanbul’un tüm gürültüsünden ve kalabalığından uzak diyebiliriz. Biraz toplumdan uzaklaşmak, biraz kendi sesinizi dinleyerek düşünmek sonbahar aylarında soluk mavi denizin dalgalarını izleyebilirsiniz.

Sonbahar’da İstanbul manzaraları ile dolu vakitler geçirmek için Türkiye’nin her yerinden en uygun İstanbul otobüs bileti NeredenNereye.com’da!

 

 

3 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin