Balıkesir, topraklarının bir bölümü Marmara Bölgesi içerisinde kalırken diğer bölümü Ege Bölgesinin içerisinde kalan nadide şehirlerimizden.  Bir ılıman iklim bir de sıcak yaz ikliminin kesiştiği bu toprakların doğal güzellikleri barındırmak açısından ne denli uygun olduğunu söylemeye bile gerek yok. Dört mevsim gezmeye elverişli ve her mevsim ayrı güzel Balıkesir gezilecek görülecek yerler açısından oldukça zengin. Balıkesir, “Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Kepsut” gibi ilçelere ev sahipliği yapmaktadır. Sizinde adınızı okuduğunuzda anladığınız gibi pek çok ilçesi ile birlikte tatil denildiği zaman Türkiye’de ilk akla gelen yerlerden bir tanesidir.

Balıkesir’in tarihi M.Ö dönemlerine dayanmaktadır. Şehre gerçekleşen ilk yerleşimden sonra farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bunun neticesinde günümüz Balıkesir ili içerisinde farklı medeniyetlerden kalma tarihi bölgeleri, tarihi eserleri görebilirsiniz. Balıkesir, aynı zamanda Marmara Denizi ile bağlantılı olduğundan bu denizde yer alan Marmara Adası ve Ege Deniz’indeki 22 ada bu şehre bağlıdır. İkliminin son derece uygun olması, doğal güzellikler bakımından son derece uygun yerlerin bulunması nedeni ile yıl boyunca özellikle de yaz tatili için Balıkesir ziyaretçilerinin sayısı bir hayli artıyor. Bu ilimize bağlı olan Cunda Adası ise son yıllarda giderek daha çok dikkat çeken ve giderek daha popüler hale gelen bir tatil noktası.

Sevgili gezginler biliyorsunuz ki, özellikle de tatil için kendimize bir rota belirlediğimizde gideceğimiz bölgenin iklimsel özellikleri ve hava durumu belirleyici kriterler arasında yer alıyor.  Özellikle sıcak iklimlerden gelenler için kışın sert geçtiği topraklar zorlayıcı olabiliyor. Ancak endişelenmeyin, sıcak ve ılıman iklim kuşaklarının kesişiminde bulunan Balıkesir için bu durum geçerli değil.  Önünüze çıkan ilk tatil fırsatında gitmek için biçilmiş kaftan diyebiliriz; yılın her mevsiminde hava sıcaklığı belli bir derecenin altına düşmüyor. Bu nedenle dondurucu bir kış mevsimi ile karşılaşmadan, seyahatin, doğanın, keşfetmenin ve huzurlu bir tatilin tadını son damlasına kadar çıkarabilirsiniz.

balikesir-gezilecek-yerler

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Ege ve Marmara bölgesinin kesişim noktasında Balıkesir şehrinde hem doğal güzellikler bakımından hem de şehrin tarihi geçmişinden dolayı tarihi ve kültürel miras kapsamında gezilecek yerler bulunmaktadır. Balıkesir ziyaretinde bulunanların, şehrin tüm güzelliklerinin farkına varması için şehrin gezilecek yerlerini kısaca belirteceğiz.

Antandros (Edremit – Altınoluk) Antik Kenti  

Balıkesir gezilecek yerler listemize şehrin geçmişinden gelen bir yer ile başlıyoruz. İda Dağı eteklerinde yer alan antik kent Antandros özellikle tarih meraklılarının Balıkesir’de görmesi gereken noktalardan biri. Balıkesir’in Edremit’in Altınoluk mahallesine yaklaşık iki kilometre uzaklıkta konumlanmış şekilde bulunuyor. Yunan mitolojisinde güzellik tanrıçasının hüküm sürdüğü topraklar olarak bilinen bu antik kent aynı zamanda mozaikleri ile de ünlü.

Kaz Dağı (İda Dağı)

Doğal güzellikler söz konusu olduğunda Kaz Dağı, Balıkesir gezilecek yerleri içerisinde ilk akla gelenlerden bir tanesi. Çanakkale ve Balıkesir şehirlerinin arasında uzanan bu dağ dizisinin en yüksek noktası 1774 metre yüksekliğinde. Eğer tatilde yalnızca yatıp uyumak istemiyorsanız ve doğa ile bütünleşmek gibi planlarınız varsa Kaz Dağları günlük doğa gezileri için son derece uygun yerlerden biri.

Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz Dağı Milli Parkı, Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunuyor. Park adını herkesin anlayacağı üzere Kaz Dağlarından alıyor. Milli Park içerisinde arkadaşlarınızla doğanın orta yerinde bir kamp kurabilirsiniz. Kaz Dağı Milli Parkı içerisinde çok özel endemik türlerde olmak üzere binlerce bitki türünün yer aldığını bilerek, harika bir keşif gezisi yapabilirsiniz.

Akçay

Kaz Dağı efsanelerinden biri olan Sarıkız’ın heykelinin bulunduğu Akçay, Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alıyor. İstanbul’a yakın bir konumda yer aldığı için özellikle yaz aylarında İstanbul’dan gelen ziyaretçilere de ev sahipliği yapıyor. Akçay beldesinin en önemli plajı olan Altınkum plajı son derece güzel bir tatil alanı. Temiz ve bir o kadar da güzel denizi ile giderek daha da popüler hale geleceğe benziyor.

Altınoluk

Efendim, duyunca neymiş bu Balıkesir’in Edremit ilçesi dediğinizi duyar gibiyim. Evet, şehrin en güzel yerlerinden biri olan Altınoluk da Edremit’e bağlı bir belde. Bu belde aynı zamanda dünyanın en temiz ikinci hava sahasına sahip olması ile biliniyor. Edremit merkeze 28 kilometre uzaklıkta bulunan Altınoluk sahip olduğu doğal güzellik ve aynı zamanda barındırdığı eğlence mekanları ile kısa süreli de olsa mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Ayvalık

Balıkesir denildiğinde Ayvalık’tan bahsetmeden olmaz. Ege Denizi kıyısında yer alan Ayvalık, hem sahip olduğu doğal güzellikler hem de eşsiz doğası ile Türkiye’nin en dikkat çeken tatil beldelerinden bir tanesi.  Çok sayıda yazlık olarak kullanılan evin olduğu bu belde, Akdeniz ikliminin tüm nimetlerinden yararlanıyor bir de üzerine Ege Denizinin tertemiz suları eklendiğinde gerçekten doğanın renklerinin karıştığı muazzam bir yer haline geliyor.

Balıkesir’e gerçekleştireceğiniz ziyaretiniz için yolculuğunuza NeredenNereye.com üzerinden en uygun fiyatlarla Balıkesir otobüs bileti satın alabilirsiniz.

 

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin