İzmir, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan bir ili ve ülkenin en büyük üçüncü şehri. Tarihin farklı dönemlerine ev sahipliği yapmış olan bu şehir özellikle Antik Çağ dönemi boyunca bölgenin en büyük şehir devletlerinden biri olmuş. Bu nedenle günümüzde Ege’nin incisi olarak kabul edilen bu şehirde modern ve gelişmiş yapılanmaların arasında tarihin saklı dönemlerine ışık tutan çok sayıda kültürel değeri bir arada görmek de mümkün. 

NeredenNereye.com ailesi olarak Ege’nin incisi İzmir’de görülesi 10 harika yeri kısaca listeledik. 

Saat Kulesi

Konak Meydanı’nda yer alan Saat Kulesi günümüzde tıpkı İstanbul – Kız Kulesi’nin olduğu gibi şehrin en tanıdık sembollerinden biri haline gelmiş durumda. Saat Kulesi, İzmir’in merkezinde yer alması nedeni ile ziyaret açısından son derece elverişli bir konumda. Bu nedenle bu harika yapı İzmir’de gezilecek yerler listemizde ilk sırayı alıyor. Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafında II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı anısına yapılan bu tarihi yapı İzmir halkı tarafından korunarak günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Saat Kulesi aynı zamanda Alman Konsolosluk Binası çizimlerini de yapan Raymond Charles tarafından yapılmış. 

Tarihi Asansör

Konak İlçesine bağlı Karataş Semtinde yer alan Tarihi Asansör, 1907 yılında Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmış. Yapının inşasından önce bölgede yaşayan Türkler’in “Karataş Merdivenleri”, Yahudiler’in ise “Davidaslar’ın Merdiveni” adıyla andıkları 155 basamaklı yaya yolu aracılığıyla bağlantı sağlanan Mithatpaşa ile Şehit Nihatbey caddeleri arasındaki ulaşım, asansör sayesinde kolay hale getirilmiş. 

Tarihi Asansör’de tıpkı Saat Kulesi gibi İzmir’in sembol yapılarından biri haline gelmiş konumda. 

Kemeraltı Çarşısı

1650 -1670 yılları arasında denizin doldurulması ile oluşturulmuş olan Kemeraltı Çarşısı Mezarlıkbaşı Semti ile Konak Meydanı arasında yer alıyor. Kurulduğu ilk dönemlerde, demirciler, çiviciler, baharatçıları ağırlayan bu bölge günümüzde oldukça farklı dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Bölgede aynı zamanda artık kullanılmayan tarihi yapılarda bulunuyor. Özellikle İzmir seyahatiniz sırasında gezintiye biraz ara verip alışveriş yapmak istiyorsanız uygun fiyatlı giyim ürünleri ile dikkat çeken bu pazar tam sizlere göre. Kemeraltı Çarşısını gezerken alışveriş yapabilir, tarihi yapıları ziyaret edebilir aynı zamanda birbirinden harika İzmir sokak lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. 

Teleferik 

İzmir – Balçova’da faaliyet gösteren teleferik bakım olmadığı zamanlarda haftanın her günü 10:00-22:00 arasında hizmet sunuyor. Teleferik ile kısa sürede çıkmış olduğunuz tepeden İzmir’in en güzel manzaralarına tanıklık etmeniz mümkün. Çıkılan tepe körfez manzarası ile karşı karşıya olmasının yanı sıra bu alanda bolca yer alan çam ağaçları nedeni ile oksijen seviyesi de oldukça yüksek. Teleferik çıkmış olduğunuz tepede çocuklar için oyun alanları, piknik alanları ve kır kahvesi bulunuyor. 

Kadifekale 

Eski adı Pagos olan Kadifekale’yi, kentin tarihinden izler taşıyan en eski yapılarından birisi olması bu bölgeyi özel kılıyor. Günümüze sadece batı bölümündeki 5 kulesi ve güneyindeki duvarlarının bir bölümü ulaşabilen askeri yapıda yapılan kazılar neticesinde Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar bulunmuş. Zengin bir tarihe sahip yapıyı, İzmir seyahatiniz sırasında ziyaret etmek oldukça yerinde olacaktır. 

Sasalı Doğal Yaşam Parkı

425 dönümlük alana sahip olan Sasalı Doğal Yaşam Parkı içerisinde 125 farklı türden 1500’e yakın hayvanı barındırıyor. Özellikle aileniz ile birlikte ziyaret edebileceğiniz bu park Dünya’nın farklı köşelerinden ziyaretçilerini ağırlıyor. Park pandemi süresi boyunca oldukça sessiz diyebiliriz. Okullara ya da özel talepte bulunan gruplara doğal yaşam ile ilgili olarak derslerin verildiği bu park içerisinde alışveriş yapabilmenize olanak sağlayan zengin çeşitliliğe sahip alanlarda mevcut. 

Agora

Namazgah Semti’ndeki Agora, İzmir’in köklü tarihi geçmişinde Roma egemenliği altında bulunduğu dönemde yapılmış. Kadifekale’ye oldukça yakın bir konumda üç katlı olarak kurulan yapı günümüze kadar başarılı şekilde korunarak ulaşmayı başarmış. Kentin ticari, adli, dini ve siyasi fonksiyonlarının yerine getirilmesinin amaçlandığı yapı kompleksinde gerçekleştirilen kazılar sonucunda Zeus Sunağı, başta Tanrıça Vesta kabartması olmak üzere çok sayıda heykel ile birlikte mermer, taş, kemik, cam, maden ve pişmiş topraktan yapılmış eserler gün ışığına çıkartılmış. 

Kordon

İzmir’in en renkli bölgelerinden biri olarak kabul edilen Kordon, Atatürk Meydanı’ndan başlayarak İzmir Limanı’na kadar uzanıyor. İzmir’in gelişmiş ulaşım ağı sayesinde Kordon’a şehrin farklı noktalarından kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Gün batımının en etkileyici manzaralarından birine sahip olan Kordon’u sabah saatlerinde ziyaret ederek güzel bir yürüyüş gerçekleştirdikten sonra güneşin batmasına yakın civarda yer alan kafelerden birine oturarak gün batımını izleyebilirsiniz. 

Fuar (Kültürpark)

1936 yılında Behçet Uz tarafından Atatürk’ün emri ile yaptırılmış olan İzmir Fuarı (Kültürpark) ülkemizin diğer devletler ile ekonomik ilişkilerini kuvvetlendirmek amacı ile yapılmış. 9 Eylül’de başlayan ve 10 gün boyunca devam eden İzmir Enternasyonel Fuarı bu yapının şüphesiz en önemli etkinliği. Fuar alanında bulunan Atatürk Açıkhava Tiyatrosu; İsmet İnönü Sanat Merkezi, Resim-Heykel Müzesi ve İzmir Tarih ve Sanat Müzesi gibi kültürel mekânlarında keyifli saatler geçirebilirsiniz. 

St. Polycarp Kilisesi

Bu kilise Fransa kralı 8. Louis’in isteği ve Kanuni Sultan Süleyman’ın izniyle 1625 yılında inşa edilmiş. Roma döneminde Kadifekale’de inancından dolayı Romalılar tarafından öldürülen azize ithaf edilen kilise zaman içerisinde geçirdiği deprem ile birlikte büyük bir hasar almış olsa da 1690’lı yıllarda yeniden inşa edilmiş. Hz. İsa’nın kefenin yeniden düzenlemesini içeren bu kilise Hristiyan dünyası açısından önem taşıyor. Aynı zamanda kilise yer alan ve büyük ilgi gören freskleri de Saat Kulesi’ni tasarlayan Raymond Pere tarafından yapılmış. 

Türkiye’nin her yerinden en uygun İzmir otobüs bileti için NeredenNereye.com!

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin