Türkiye’de tatil dendiği zaman ilk akla gelen yerlerden biri Ege’dir. İklimi, denizi, kumu gibi doğal güzellikleri ile birlikte antik dönemden günümüze kadar uzanan tarihi birikimi ile dikkat çeken bir nokta. Tarihi boyunca Yunan, Roma, Osmanlı gibi devasa medeniyetlere ev sahipliği yapmış Ege’de bu kültürel mirasın izlerini günümüzde de görmek mümkün. Ege Bölgesinin en güzel yanlarından biri de doğal güzelliğini ve yapısını korumayı başarmış olan köyleri. Öyle ki, ülke topraklarında yaşayan bizler farkında bile olmasak da yurt dışından ziyaretçileri hiç eksik olmuyor. Kalabalık ve karmaşık tatil beldelerinden sıkılan ve şehirden kaçtığında kendini huzurun kollarında bulmak isteyenler için bu doğa harikası köyler kapılarını açıyor. Biz de gezginler için Ege’nin en güzel köylerini listeledik.

Bozüyük Köyü – Muğla

Tam anlamı ile köy hayatını deneyimlemek isteyenler için harika bir yer Bozüyük Köyü. Neredeyse el değmemiş yapısını nesillerdir korurken sımsıcak yerel halkı ile sizleri misafir ediyor.  Buranın her biri  diğerinden lezzetli olan onlarca yöresel lezzetini tadarken doğanın ve sonsuz huzurun da tadını çıkarabiliyorsunuz. Ancak yoğun ziyaretçilerden dolayı köy çevresinde yer alan butik oteller yılın belli dönemlerinde ihtiyacı karşılayamayabiliyor.

Bademli Köyü – İzmir

İzmir’in Dikili ilçesine yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Bademli köyü muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Sahil şeridi boyunca kurulu olan bu köyde dar sokakların kesiştiği sıcacık samimi insanlar içinizi rahatlatıyor. Elbette hepsi doğal malzemelerden yapılmış, Ege’nin sağlıklı yöresel lezzetlerini burada deneyimlemek de bir ayrıcalık.

Adatepe Köyü – Çanakkale

Adatepe Köyü ve içerisinde bulunan taş evler ile ilgili bilgilendirici bir yazı yayınlamıştık. Ege’nin en güzel köyleri listesini kendisini anmadan geçmek haksızlık olacaktır. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile yurt içi ve yurt dışından oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlayan bu köy kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Köyde bulunan taş evlerin büyük bir bölümü orijinline uygun şekilde restore edilmiş durumda.

Kapıkırı Köyü – Muğla

Eski adı Heraklia olan bu şirin köyün isminin kökeni antik dönem Yunan tanrıçalarından geliyor. Yalnızca doğal güzellikleri ile doğal mirası ile de dikkat çeken Kıpkırı aynı zamanda ziyaretçilerine muhteşem fotoğraflar çekebilmenin de imkanını sağlıyor. Özellikle gün batımında köy manzarasının bir başka güzel olduğundan bahsetmek gerek.

Tahtakuşlar Köyü – Balıkesir

Balıkesir’in, Edremit ilçesinde yer alan bu köy son derece şirin bir Türkmen köyü. Köye ayak bastığınız andan itibaren Kaz Dağlarının muhteşem oksijen yüklü havasının sizlere kattığı enerjiye tanıklık ediyorsunuz. Aynı zamanda köy sınırları içerisinde bir etnografya müzesi ve sanat galerisi de yer alıyor.

Gevenes (Çaybükü) Köyü – Muğla

Bir çoğumuz ünlü ormancı türküsünü bir kez olsun dinlemiştir. Gevenes, bu meşhur türküde anlatılan olayların yaşandığı yer olarak biliniyor. Ayrıca türküde yer alan meşhur Belen Kahvesi köy meydanında sizleri ağırlamaya hazır vaziyette. Tatilinin belki tamamını değil ama bir kısmını huzurlu ve temiz bir ortamda geçirmek isteyenler için Gevenes köyü harika bir seçenek sunuyor.

Birgi Köyü – İzmir

İzmir’de, Ödemiş ilçesine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Birgi Köyü yer alıyor. Tarihinde bölgenin en güçlü beyliği olan Aydınoğulları beyliğine başkentlik yapmış olan köy bünyesinde barındırdığı taş evler, taş döşenmiş dar sokaklar ve yıllardır korumayı başardığı tarihi yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Doğanbey Köyü – Aydın

Seyahat rehberlerini ya da gezi sitelerini biraz dolaşıyorsanız eminim ki, Avrupa’nın en güzel köyleri vb. paylaşımları görmüşsünüzdür. Özellikle taş evler oldukça dikkat çekicidir. Ancak doğa ile birleşen bu harika manzarayı görmek için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Doğanbey köyünde yer alan evlerin aslına uygun olarak restore edilmesi ile birlikte ortaya çıkan görüntü Avrupa’da bulunan benzerlerini aratmıyor.

Geyre Köyü – Aydın

Aphrodiasias ismi ile bilinen ve bu adını Yunan aşk tanrıçasından alan Geyre köyü birçok özelliği ile dikkat çekiyor. Efsanelere göre Yunan tanrılarının sıklıkla ziyaret ettiği bu yer, doğal güzelliği onları da büyülemiş. Günümüzde ise antik dönemden kalan harika bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Ayrıca köy içerisinde bir açık hava müzesini de ziyaret edebiliyorsunuz.

Listemizde yer alan köylere vakit kaybetmeden gitmek için yolculuğunuza NeredenNereye.com üzerinden en uygun otobüs biletlerini satın alarak başlayabilirsiniz.

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin