Hepimizin bildiği yaklaşık bir yılı aşkın süredir Covid – 19 pandemisi ile tüm dünya olarak mücadele ediyoruz. Ülkemizde de vaka sayılarının sürekli değişiklik göstermesi nedeni ile zaman içerisinde farklı tedbirler alınıyor. 3. Dalga haberlerinin ardından vaka sayılarının oldukça yüksek rakamlara ulaşması ve aşı çalışmalarının yetersiz kalması nedeni Türkiye Cumhuriyeti 14 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanmak sureti ile yeni tedbirler açıkladı. NeredenNereye.com ailesi olarak yayınlanan genelgenin önemli noktalarını sizler için sunuyoruz. 

Pandemi sürecinde rakamların giderek kötüye gitmesi sonucunda Sağlık Bakanlığı, Coronavirüs Bilim Kurulu önerileri ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusunda 14 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanmak için alınan karar İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine bildiri olarak gönderildi. 

Genelgede yer alan kararlar 13.04.2021 tarihinde cumhurbaşkanı liderliğinde toplanan kabine toplantısında alındı. 14 Nisan 2021 saat 19:00 tarihinden itibaren uygulanacak kısmi kapanma tedbirleri şu şekilde sıralandı:

14 NİSAN KISMİ KAPANMA KARARLARI

Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Seyahate Etkileri

1. Hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 19.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı tarihlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla bu sektörde hizmette bulunan kişiler işle illiyetlerini gösteren belgeler ile yasaklardan muaf olarak değerlendirilecek. Aksi durumlarda işle ilgisi olmadığı halde sokağa çıkma kısıtlamasını aşan kişiler kanun hükmünde muafiyetlerin kötüye kullanımı kapsamında değerlendirilerek adli yaptırımlara maruz kalacak.

– Öte yandan yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamayacak. İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar, sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacak.

– Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

– 18 yaş altı ve 65 yaş üstü hariç olmak üzere hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının uygulamasının olduğu zamanlarda vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile araç kullanmadan en yakın bakkal, manav, fırın gibi yerlere gidebilecekler. 

– Ramazan ayı boyunca her sene geleneksel olarak ortaya çıkan pide kuyruklarının oldukça riskli olması nedeni ile bu durumun olmaması adına fırınlarda üretim iftardan 1 saat öncesinde sonlandırılacak. 

– Tedbirler kapsamında iş yerlerinin çalışma aralığı 07:00 -18:00 olarak belirlenecek. 

Hafta içi günlerde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak. 

– Hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın metro, otobüs, metrobüs vb şehir içerisindeki toplu taşıma araçlarını kullanması mümkün olmayacak. 

– Eğitim zorunluluğu bulunan 18 yaş altı gençlerimiz eğitim gerekliliklerini belgeledikleri takdirde şehir içerisinde toplu taşıma araçlarını kullanabilecekler. 

– 16 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’e kadar yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yerler) iş yerlerinin iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyecek.

– Restoran, cafe gibi noktalara uygulanan bu kısıtlamada insanlar gel – al servis ya da evlere paket servis şeklinde hizmet alabilecek. 

– Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerler 17  Mayıs 2021 tarihine kadar kapalı olacak. 

17 Mayıs 2021 tarihine kadar nişan, nikah, kına, düğün gibi toplu etkinlikler yapılamayacak. 

– Önlemler kapsamında şehir içi ulaşım araçlarında oturma kapasitesi %50 ile sınırlandırılacak. 

– Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar ziyaretçi kabul edilmeyecek.

– Önlemler kapsamında toplu iftar etkinlikleri düzenlenemeyecek.

14 Nisan Covid – 19 Kararları Kapsamında Şehirlerarası Yolculuk

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

– Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;

– Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),

– Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

– ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

– Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

– Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

– Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişiler.

Not : 14 Nisan Covid-19 Kararları, halkımızın sosyal yaşamını ilgilendiren konulardaki maddeleri belirten bir özet olarak hazırlanmıştır. Valiliklere gönderilen detaylı genelgeye buradan ulaşabilirsiniz. 

NeredenNereye.com tüm Türkiye’ye sağlıklı ve mutlu günler diler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin