“Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.” -St. Agustine-

Seyahatleriniz sırasında yanınızda mutlaka bir kitap bulundurur musunuz? Benim için bu vazgeçilmezlerden biridir. Kitaplar, filmler, diziler insan hayatını bir şekilde etkilemeyi ve hatta değiştirmeyi başaran şeyler. Hiç beklemediğimiz bir zamanda tesadüfen elimize geçen bir kitabı okumak gelecekteki yaşamımızı, kişiliğimizi şekillendirebilir. Elbette ki bunun olabilmesi için okuduğumuz kitabın yada izlediğimiz filmin sağlam temellere oturtulmuş kaliteli bir eser olması gerekiyor.

Yolculuk sırasında kitap okumak ise gerçekten hoş bir alışkanlık. Özellikle uzun otobüs yolculuklarında yaşanılan uyuma sıkıntıları da düşünüldüğünde yanınızda bir solukta okunabilecek etkileyici bir kitabın bulunması hayat kurtarıyor. Bu yazımızda seyahat ve okuma tutkusunu birleştiren insanlar için yolculuğunuzu keyiflendirecek yedi harika kitabı listeledik.

1- Franz Kafka | Dönüşüm

Kafka en sevdiğim yazarlar listesinde başı çekiyor diyebilirim. Onun kitaplarında, öykülerinde kişiliğini, duygularını, hayata karşı bakışını inanılmaz bir sanat ile anlattığını düşünüyorum. Ne yazık ki, hayatı talihsiz serüvenler dizisini andıran bu eşsiz yazar gerçek hayatta pek de güzel günler yaşamamış. 1915 çıkışlı olan Dönüşüm isimli kitabı ise bir yolculukta okuyabileceğiniz ve bitirdiğinizde daha derinlemesine anlamak için tekrar okumak isteyeceğiniz mükemmel bir kitap. Bir psikoloji, bir kişilik ancak bu kadar sanatsal ve vurucu anlatılabilirdi. Brujuva sınıfına mensup bir gencin kendince kokuşmuş olarak gördüğü aile ilişkileri, bu gencimizin bir sabah uyandığında kendini bir böcek olarak bulması ile etkileyici bir o kadar da sanatsal şekilde anlatılmış. Kafka’yı dünya genelinde bir fenomen haline getiren kitap her ne kadar Dönüşüm olsa da Dava ve Şato gibi diğer eserleri de mutlaka okunmalı. Dönüşüm yaklaşık 100 sayfa kadar süren ve bir yolculukta bitirmek için biçilmiş kaftan diye tabir edebileceğimiz bir kitap. Kısa bir not: Kafka sorunlu çocukluk döneminde babası ile olan ilişkilerin bir yansıması olarak bu kitabı yazmıştır ve tıpkı Dönüşüm’de olduğu gibi diğer eserlerinde de baba figürlerini hiç de iyi tasvir etmez.

2- John Steinback | Fareler ve İnsanlar

İtiraf etmek gerekirse ilk kez lise yıllarımda okuduğum bu kitabı o zamanlar idrak edememiştim. Buna karşın inanılmaz bir akışı olan kitap beni büyülemişti diyebilirim. Modern yüzyıl edebiyatının tartışmasız en başarılı yazarlarından biri olan John Steinback bu kısacık kitabında anlatmak istediğini okuyucuya o kadar vurucu, sade, katıksız sunuyor ki kitabın son sayfasını çevirdiğinizde kalabalıktan kaçarak ağlama isteği duyuyorsunuz diyebilirim. Mevsimlik iki tarım işçisinin bir hayalin peşinde koşarken gerçekleşen duygu yüklü olayları ele alan kitabın edebi değeri ise tartışılmaz düzeyde. Ayrıca sıkı bir sinema takipçisi olarak belirtmeliyim ki kitabın birden fazla sinema uyarlaması bulunuyor. Ancak ben hiçbir uyarlamayı beğenemedim belki de öncesinde kitabını okuduğum için o kadar çarpıcı gelmediler.

3- Paulo Coelho | Simyacı

Eski müzisyen, bestekar olan ve sonra yazarlıkla yeniden doğan Paulo Coelho’nun bütün dünyada kısa sürede bir fenomen haline gelmiş kitabı simyacı, insanın hayatında mutlaka okuması gereken kitaplardan bir tanesi bana göre. Alegorik anlatımı ile eşsiz bir eser olan kitabın aslında Mevlana’nın Mesnevi adlı eserinde bulunan bir öykünün revize edilmiş hali olduğunu söylemek gerek. Ancak Mesnevi oldukça uzun bir eser olduğundan yolculuk sırasında okumak zor olacaktır.

Simyacı yayınlandığı günden bu yana 60 milyondan fazla satmış dünyanın en başarılı yayıncılık örneklerinden bir tanesi. Bu başarısında haksız da değil. Kısa ancak bir o kadar sıcak ve etkileyici hikayesi ile bir oturuşta bitirdiğiniz bir kitap. Hayata dair bakışınızı temelden değiştirip bunu yapacağını söyleyerek boş yere yaygara koparan kişisel gelişim kitaplarından çok çok daha etkili bir öykü sunuyor. Karakterin yolculuğu sırasında siz de iç dünyanızda bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

4- Goethe | Genç Werther’in Acıları

Alman edebiyatını genç yaşına rağmen altüst etmiş, zamanının çok ötesinde eserlere imza atmış, yaratıcılık ve bilgiyi mümkün olan en iyi şekilde harmanlamış olan bir yazar Goethe. Benim de bu paragrafa girişimden anlaşılacağı üzere kendisinin büyük hayranıyım. Benim için en sevdiğim eseri Faust olsa da burada daha kısa olması nedeni ile yazıldığı dönem Avrupa’sında birçok genci etkilemiş hatta rivayetlere göre intihar vakıalarına neden olmuş olan Genç Werther’in Acıları kitabından bahsedeceğiz.  Kabaca bir gencin tutkulu aşkını anlatan kitaba böyle bir yaklaşım sunmak haksızlık olsa da genellikle böyle biliniyor. Dışarından bakıldığında klişe bir konu basit bir olay örgüsü gibi görünen eserin sahibi dünya edebiyatının sayılı isimlerinden biri olan Goethe olunca durum değişiyor elbette. Yalnız ufak bir uyarı yapmalıyım; kitabı özellikle ikili ilişkilerinizde sorunlar yaşadığınız dönemlerde okumayın derim. Eğer biraz duygusal bir yapınız ve biraz da okumaya, anlamaya ilginiz varsa depresyona varan sonuçları ortaya çıkarabilir.

5- Sabahattin Ali | Kürk Mantolu Madonna

Fareler ve İnsanlar’ı lise döneminde okuduğumu beni etkilediğini belirtmiştim. Edebiyata karşı ilgimi uyandıran kitap ise kesinlikle Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eseridir. Sabahattin Ali bulabildiğim tüm eserlerini okuduğum Türk edebiyatının en sevdiğim yazarlarından bir tanesi. Hayatı sürgünlerle geçmiş, Türkçe’yi kullanmadaki yeteneği, sorgulamaları, eserlerine empoze ettiği duyguları ile kesinlikle hayran olduğum bir yazar. Diğer eserlerinin de mutlaka okunması gerektiğini belirterek bir yolculuk sırasında baştan sona bitirebileceğiniz Kürk Mantolu Madonna kitabı ise kesinlikle instagram’a kahve ile birlikte fotoğrafı atılıp bırakılacak bir kitap değil. Sıradan, sessiz, hayatın içinde kaybolmuş bir insanın nasıl bu hale geldiğini ve yaşadıklarını olabilecek en çarpıcı biçimde anlatan inanılmaz bir kitap. Bu eserin ülke içerisinde son dönemler popüler hale gelmesi ile zarar gördüğünü düşünsem de yazara karşı oluşan sevgi ve hayranlık beni sevindiriyor. Bu nedenle belirtmek isterim ki, Kürk Mantolu Madonna ne yazık ki bitmiş bir kitap değil. Sabahattin henüz ikinci bölümünü yayınlamadan aramızdan ayrılıyor. Söylentilere göre ise çok yakında kitabın bir beyaz perde uyarlaması karşımıza çıkacak.

6- George Orwell | Hayvan Çiftliği

Ünlü İngiliz yazar George Orwell’in bu kitabı son dönemde o kadar popüler hale geldi ki açıkçası hakkında uzun uzadıya şeyler yazmanın pek bir mantığı yok. Ancak gene de yazıldığı döneme bakıldığında yazarın diğer kitapları ile birlikte mutlaka okunması gerekenler arasında yer alıyor. İnsanların dünyasını hayvanlar üzerinden çarpıcı bir şekilde anlatan bu kitap kesinlikle eşsiz bir yapıt.

İçerisinde bulunduğumuz dünyanın, kendimizi yönetmesi için teslim ettiğimiz sistemlerin gene insanlar tarafından nasıl tahrip edildiğini, nasıl da sistem ne olursa olsun hırslar, kıskançlıklar, duygular ile bozulup birilerinin kazançlı birilerinin ise kaybeden olduğu hale geldiğini vurucu şekilde anlatıyor. Ünlü Amerikan yazar Ernst Hamingway’in söylediği, “Bütün kötülüklerin başlangıcında masumiyet yatar,” sözünü kitabı bitirdiğinizde çok daha  iyi anlıyorsunuz.

7- Albert Camus | Yabancı

Dünya edebiyatı söz konusu olduğunda o kadar çok yazar, o kadar çok eser bu listede yer almalı ki… Ancak elbette hepsine yer vermek mümkün değil. Bu nedenle tüm dünyayı sarsmış ve yayınlandığı günden bu yana onlarca yabancı dile çevrilip hala en çok satanlar listesinden düşmeyen Camus’un Yabancı kitabını listeye ekliyoruz. Siz gene de listeyi uzatan birbirinden değerli onlarca kitap bulabilirsiniz. Camus’un bu kitabı içerisinde bulunduğumuz dünya için derinlemesine ve sarsıcı sorgulamalar içeriyor. Bu nedenle dileriz yolculuğunuz sırasında konsantrasyonunuzu bozacak olaylara maruz kalmazsınız.

Harika bir yolculuk sırasında listemizde yer alan yada sizin çoktan hazırladığınız listelerde bulunan kitapları okumak için en uygun uçak ve otobüs biletlerini NeredenNereye.com üzerinden satın alabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin